Kā pasargāt kokus no meža zvēriem?

Dārzu īpašnieki mēdz saskarties ar situācijām, kad meža zvēri ir apskādējuši lielākus un mazākus kociņus. Tādēļ brīžos, kad esam sapratuši, ka piemājas dārziņā kokus ir apskādējuši meža zvēri, galvenais ir saprast, cik radītais bojājums ir nopietns. No tā tad arī var izdarīt secinājumus, kādā veidā mēs kociņiem varam palīdzēt.

Samniecības “Svitkas” saimnieks Jānis Akmentiņš stāsta: “Pirmkārt, ir svarīgi skatīties, vai bojājums ir no vienas puses, atsevišķā vietā vai visapkārt stumbram. Ja ir visapkārt stumbram, tad tur īpaši neko darīt nevar. Var mēģināt uzsmērēt podziedi, uzreiz pēc bojājuma. Ja nav visapkārt apgrauzts, bieži vien aizaug tā vieta, izveidojas jauna miza. Ja ir visapkārt, bieži vien kociņš aiziet bojā. Pa to mizu tiek transportētas barības vielkas. Kociņš, mitrums nāk pa kosni, var izspiest pēdējos augļus. Saglabāšanas instinkti tam ir. Bet tad aiziet bojā.” 

Akmentiņš skaidro, ka mēdz būt arī gadījumi, kad kociņi paši ar bojājumiem spēj tikt galā. Tiesa gan – koku īpašniekiem vajadzētu tos uzmanīt un nepieciešamības gadījumā palīdzēt tikt galā ar infekciju. “Savukārt, ja tas bojājums kokam ir neliels, no vienas puses, ja aizsmērējat brūci, tad viņa aizaug un nekas traks nenotiek. Katra brūce ir vaļā vārti visām infekcijām, sēnītēm, kociņa mūžs var samazināties. Ja brūce aizvelkās ciet, iespējams, kociņš ar to var tik pats veiksmīgi galā,” stāsta Akmentiņš.

Kas tad ir tās lietas, ko izdarot mēs varam pasargāt kokus no meža zvēru uzmanības? Šeit līdzekļi ir daudz un dažādi. Sākot no žoga, ko uzstādīt apkārt dārzam, līdz pat vienkāršām avīzēm. Viens no variantiem ir žogs apkārt dārzam. Tomēr ir arī citas opcijas. Akmentiņš: “Ir metode – uz ziemu aptīt avīzi. Zaķiem un stirnām negaršo avīze. Protams, arī ir citi paņēmieni, piemēram, ir asiņu preperāts, ko var smidzināt virsū vēlu rudenī, atkārto pavasarī. Asiņu preperāts stirnas un citus pārnadžus atbaida.”

Savukārt, ja esat nolēmuši ap koku aplikt sietiņu, arī tas ir jādara pareizi. Jāņem vērā arī fakts, ka kokus var apskādēt ne vien mežazvēri, bet dažādi grauzēji, piemēram peles. Vienkārši ņemam un apliekam sietiņu. Tādus var nopirkt dārzkopības veikalos. Sietiņš pasargās kokus no meža zvēriem. Vēl ir tāda lieta, kā liekot mulču, tur patīk dzīvoties pelēm. Tādā svietās, kā siens, zāle, lapas. Mēdz būt, ka peles uztaisa ligzdu mulčā. Vislabāk ir parušināt mulču malā. bišķiņ zemē var iespraust iekšā, tad aprušināt mulčiņu. Mulča rada mitrumu, jaunas trūdvielas. Bet tur patīk dzīvoties grauzējiem. Pats galvenais ir kokam nosargāt stumbru. 

Jānis Akmentiņš vēl norāda, ja bojājums būs uz sāna zariņiem vai kokam augšpusē, tas neietekmēs kociņa mūžu. Ja tiek bojāts stumbrs, tur neko vairs nevar izdarīt.


Foto: Freepik; ilustratīvs