Kā pasargāt mājas mīluli no ērcēm

Kad pēc pastaigas savam četrkājainajam draugam spalvās pamani ērci, atbildīgi saimnieki sāk domāt par to, kā mīluli pasargāt. Šādā situācijā tiek meklēti veidi, kā izvairīties no ērcēm, un pieejami dažādi varianti, piemēram, kakla siksnas, pilieni, tabletes un pat ultraskaņas ierīces. Kurš būs visatbilstošākais variants tavam mīlulim? “Visiem šiem līdzekļiem ir dažādi pielietojumi, kuri katram dzīvniekam ir ērtāki, tas būtu saimniekam pašam jāizdomā pēc dzīvnieka dzīvesveida, vai viņš ir peldētājs, vai viņš ir tikai istabas dzīvnieks, vai viņš ir dzīvnieks, kurš tiek bužināts, mīļots, vai tur ir mazi bērni,” saka “4 mīļas ķepas” veterinārārste Evija Kozulāne.

Veterinārārste Valmieras veterinārajā klīnikā Baiba Grāvere: “Kas dodas peldēties, tiem nederēs, piemēram, siksniņas vai pilieni, jo zaudē savu darbības spēju. Ja dzīvnieks dzīvo tikai iekštelpās un iziet īsās pastaigās, tad var izmantot pilienus. Ja ir aktīvs, teiksim, dzīvojas gan iekšā, gan ārā, var izmantot siksniņas, bet siksniņas neiesaka dzīvniekiem, kam ir gari mati. Ja vēlas izmantot garmatainiem dzīvniekiem siksniņas, būtu ieteicams izskūt reģionu, kur šī siksniņa pieguļ, lai tā darbotos. Tai vajadzīgs kontakts ar ādu.”

Lai pasargātu mājdzīvniekus no ērcēm, dabīgie līdzekļi nebūs efektīvākais līdzeklis. Dažreiz tie var uz īsu brīdi darboties, bet parazīti ātri pielāgojas šiem dabīgajiem aizsardzības līdzekļiem. Tādēļ ir labāk izmantot profesionālus pretērču līdzekļus, kas pasargās dzīvniekus. Kozulāne: “Šī efektivitāte ir atkarīga no tā, vai mēs tos pareizi lietojam, vai mēs pareizi uzliekam, uzpilinam dzīvniekam uz skausta, vai siksna ir pietiekami cieši pievilkta pie kakla, vai karājās kā dāmai krelles, bet ir ļoti bieži vajadzīgs kontakts ar dzīvnieka ādu, siltumu, lai atbrīvotos viela un lai dotu pasargāšanas efektu.”

Ja lieto kakla siksnu, kas nav mitrumizturīga, mūsu dzīvnieks ir laiku labprāt pavada ūdenī, tas var novest pie aizsargefekta zuduma. Turklāt, ja izmanto šādas siksniņas, aktīvā viela var piesārņot apkārtējo vidi. Kozulāne: “Tāpēc šie nosacījumi jāievēro! Tāpat šie jaunumiņi, kas ir ultraskaņas atbaidīšanas līdzekļi, nepiecietīs, ja ar tiem iesim peldēt.”

Arī pilieni atšķiras, saimnieki bieži vien saka, ka tie nestrādā. Tomēr, lasot pilienu anotācijas un saprotot, kā tie ir paredzēti lietošanai un kā tie izplatās un uzsūcas, var atrast risinājumu. Kozulāne: “Ir pilieni, kas izplatās, kur ir vajadzīgs dzīvnieka virsādas tauka slānītis, kurš pārnes pilienu pa visu ādas virsmu, visu laukumu. Ja suns tiek regulāri mazgāts, tad virsādas tauka slānītis būs mazs, vielai nebūs, kur izplatīties un uzsūkties, līdz ar to piliena aizsargspēja būs samazināta.”

Pieaugot bažām par ērču skaitu un dažādām infekcijām, cilvēki arvien vairāk tomēr cenšas pasargāt savus mājdzīvniekus, ja nu ērce ir atrasta uz mājdzīvnieka, ir svarīgi zināt, kā to pareizi izņemt, lai novērstu iespējamās problēmas. “Protams, ja tā ērce ir liela, pieēdusies, tad ļoti liela iespēja, ka arī pati atdalīsies ātrāk, bet būtu ieteicams, ja redzam, ka ir iesūksies, pašiem mājas apstākļos mēģināt ar attiecīgiem instrumentiem izvilkt ārā vai doties pie kāda veterinārārsta. Var doties arī uz Centrālo laboratoriju, kur izņems ērci un nosūtīs uz pārbaudi.”

Veterināri iesaka regulāri pārbaudīt mājdzīvniekus pēc katras pastaigas, pievēršot īpašu uzmanību galvai un kaklam, jo tur apmatojums ir mīkstāks un ērce var viegli pieķerties.