Kā rīkoties, lai pasargātu savu viedierīci no hakeriem?

Šodien, kad dažādas viedierīces ir kļuvušas par neatņemamu mūsu dzīves sastāvdaļu un arvien vairāk sākam kļūt atkarīgi no tehnoloģijām, visiem to lietotājiem svarīgi pievērst uzmanību arī dažiem elementāriem drošības noteikumiem. Nevajadzētu gan pārspīlēt un uztraukties par to, ka “lielais brālis” mūs izseko”, kā dažkārt tas lasāms sevišķi piesardzīgu cilvēku sociālajos tīklos publicētajās pārdomās. Šīs bažas viegli kliedēt, uzdodot sev jautājumu, kas tad tieši “lielajam brālim” (lai arī ko katrs ar to saprot) manā dzīvē varētu šķist izsekošanas vērts? 

Bet no hakeriem gan ir jāuzmanās, jo tādu pasaulē ir pietiekami daudz, un viņus tiešām var interesēt arī ierindas pilsoņa viedierīces. Patiesībā pārsteidzoši, cik daudzi no mums nespēj atturēties no vilinājuma Facebook uzklikšķināt, piemēram, uz “šajā video esi tu”, “te kaut kas rakstīts par tevi, man tas nepatika” un tamlīdzīgām muļķībām, tā kļūstot par vīrusu izplatītājiem. Kas gan nav tas sliktākais, kas var notikt, jo neuzmanīgi klikšķinot uz saitēm var iekulties daudz lielākās nepatikšanās. Tāpēc nekad nevajadzētu ziņkārības vai neuzmanības pēc atvērt saites, par kurām skaidri nezinām, ko tās mums piedāvā.

Kā izrādās - līdz pat 12 000 - vidēji tik daudz uzlaušanas mēģinājumu nedēļā var draudēt mājsaimniecībai, kurā ir vairākas viedierīces. BespokeSoftwareSolutions nesenais pētījums par to, kādas bažas šajā sakarā visvairāk uztrauc viedierīču lietotājus visā pasaulē, liecina, ka tie ir telefoni. Cilvēki jautājumu “Kā zināt, ka mans telefons ir uzlauzts?” internetā meklējuši 716 400 reizes gadā. 319 220 reizes tas pats vaicāts arī par datoriem, savukārt 23 760 - par bezvadu internetu.

Skaidrs, ka šādus jautājumus tīmeklim neviens neuzdod tāpat vien, bet tad, kad pamanīts kas aizdomīgs. Lai šādi jautājumi nebūtu jāuzdod Google vai līdzīgām interneta vietnēm, mums katram ir jāatceras dažas elementāras un viegli izpildāmas lietas.

 

Kā rīkoties, lai pasargātu savu ierīci no hakeru uzbrukuma?

Maini noklusējama paroles un iegūsti paroļu pārvaldnieku. Vāja jeb pārāk vienkārša parole ir viens no vieglākajiem veidiem, kā uzlauzt tavu ierīci. Katrai piekļuvei kādam no sociālo mediju kontiem ir jābūt citādai, spēcīgai un oriģinālai. Tāda veida paroli palīdzēs izdomāt paroļu pārvaldnieks, kas ģenerēs tās tavā vietā!

Seko līdzi atjauninājumiem. Hakeru uzbrukums var draudēt mūsu telefoniem, datoriem un aplikācijām. Kompānijas, par laimi, nepārtraukti labo dažāda veida kļūdas, lai ieviestu lielāku drošību. Viss, kas tev jādara - jānospiež poga “atjaunināt”, vai arī, piemēram, tavs telefons to izdarīs pats (ja vien neesi atslēdzis automātiskos atjauninājumus).

Esi piesardzīgs. Teju katrs no mums ir saņēmis ziņu vai e-pastu ar apšaubāmām saitēm, kurām aicina klikšķināt virsū! Vissvarīgākais ir atcerēties - jebkura no tām var būt krāpšanas mēģinājums. Pārbaudi e-pasta adreses uzticamību, jo bieži vien tā var būt atdarināta no oriģinālās. Tas ir, trūkst kāds burts, tie ir samainīti vietām, tamlīdzīgi.

Iespējo divpakāpju verifikāciju. Tas ir viens no labākajiem veidiem, kā pasargāt savus tiešsaistes kontus. Verifikācija sarežģīs hakera uzlaušanas mēģinājumu, jo savā starpā var kombinēt lietotājvārdu un paroli ar tavu telefona numuru. 



Foto: Freepik