Kā sagatavot augsni ceriņu stādīšanai?

Vidzemes aukstuma epicentrā – Zosēnos – ceriņi vēl tikai taisās ziedēt, bet ir vislabākais stādīšanas laiks. Tas nozīmē, ka stādaudzētavā “Vidzemes ceriņi” ir daudz darba – nosūtīšanai pasūtītājiem tiek pakoti stādi. Saimniecības vadītājam Uģim Pīram tomēr atrodas laiks, lai mums pastāstītu, kuras ceriņu šķirnes ir vispieprasītākās. Bieži vien tā ir nevis konkrēta šķirne, bet kaut kas, kas ievērots kaimiņa dārzā. “Cilvēkiem visvairāk gribas to, ko viņi jau kaut kur ir redzējuši. Tas ir tāpat kā ar dziesmām – visiem joprojām vajag “Bītlus”, jo tos daudzi visu laiku ir klausījušies. Un ar ceriņiem ir tā, ka pircējs saka - man vajag tumšu, bet ceriņus tā neiedala. Bet viņš ir redzējis tumšus ziedpumpurus, tas ir tas tumšums, ko viņš vēlas. Grib pirkt arī “kaut ko baltu, kaut ko ar pildītiem ziediem”. Vēl ir tādi pircēji, kuri saka: “Man, lūdzu, vajag potētos ceriņus.” Ar to visi saprot padomju laikus, kad pavairošanas metode bija potēšana, acošana. Es nezinu, kurš tagad tā vēl dara.”

Kā sagatavot augsni ceriņu stādīšanai? Uģis Pīrs saka: “Bedre kā bedre. Izrok bedri apmēram līdz celim [rāda ar rokām apmēram metra platumā], velēnu iekšā. Ceriņiem patīk labi drenētas augsnes, bet trūdvielām bagātas, tas nozīmē, ka arī PH līmenis nedrīkst būt skābs - tā kā hortenzijām, rododendriem. Ceriņiem tāds skābums nepatiks.” Vēlāk ceriņi jāravē un jāaprušina; vēlams arī mulčēt, stāsta stādaudzētājs.

Pasaulē ir simtiem ceriņu šķirņu. Tās iedala vairākās grupās – vispirms atkarībā no tā, vai ziedi ir vienkārši vai pildīti, un pēc tam atkarībā no krāsas – balti, violeti, zilgani, sārti, purpura utt., kopumā septiņas grupas. “Mums ir tāds speciāls Karaliskās dārzniecības katalogs, kurā ir krāsu noteicējs, tāds īpašs. Ir lapiņas noteiktā tonī, katrā ir caurums. Tad ir kādā konkrētā laikā, teiksim, plkst. 12, apmēram kā tagad. Tad, kad zied, jāuzliek lapiņa uz ziediem un jāpiemeklē krāsa. Jā, ļoti smalki! Tad toņi reģistrā ir atzīmēti.”

Neparasti ir maigi dzeltenīgie ceriņi “Primrose”. Par tiem ir liela kolekcionāru un arī parasto pircēju interese, jo tas šķiet kaut kas eksotisks. “Internetā cilvēki ierauga, ka ar fotošopu uztaisīts tik dzeltens kā pienene, un tad pircēji grib tādu. Viņi saka – bet es redzēju! Viņi grib tādu!”

Vēl Uģis Pīrs pastāsta, ka ceriņiem ļoti patīk aukstums, pat mīnus 40 grādu tiem ir nieks, tāpēc Latvijas jaunsaimniekiem nav ko baidīties iekopt ceriņu dārzus – arī aukstajā Vidzemes augstienē tie jutīsies labi, un plauks un zels.


Foto: Freepik