Kā senioriem nokļūt līdz vakcinācijas vietām?

Pirms vairākām nedēļām sākusies senioru vakcinēšana vecuma grupā 70+. Ne visi vecie cilvēki dzīvo tuvu sava ģimenes ārsta praksei vai sabiedriskajam transportam. Tukuma novada Tumes pagasta ģimenes ārste stāsta, ka viņas praksē šajā vecuma grupā esot ap 200 cilvēku, un visas saņemtās vakcīnas esot izpotētas.

Santa Zaļmeža: “Mums ir laba sadarbība ar sociālo dienestu. Visiem ir teikts, un mēs jau esam sapotējuši jau piecus cilvēkus mājās.” Tiek braukts pie cilvēkiem uz mājām, kuri no tām netiek ārā, nepārvietojas ārpus telpām.

Šobrīd nav izstrādāta vienota shēma, kā šādus cilvēkus nogādāt līdz vakcinācijas vietām. Ne pašvaldībai, ne ģimenes ārstam nav arī īsti zināms, cik šādu senioru ir, ja vien tie nav trūcīgie vai mazturīgie, kas atrodas sociālā dienesta redzes lokā.

Tukuma novada dome jau pagājušās nedēļas nogalē publiskajā telpā izziņoja, ka organizēs senioru transportēšanu uz vakcinācijas vietām. Tomēr vēl šonedēļ vienota lēmuma par to nebija.

Tukuma novada domes pārstāvis Jānis Eisaks pauž: “Ja būs nepieciešamība, pašvaldība, protams, iesaistīsies pārvadājumā, bet, ja šodien mēs skatāmies, tad ar to nodarbojas ģimenes ārsti, kuriem no valsts ir arī piemaksa par to pakalpojumu. Gan par pārvadājumu, gan pašu procesu.”

Veselības centra “Džūkste” feldšere Līga Gudkova atzīst: “Ģimenes ārstiem maksā par iespēju mājās nodrošināt vakcināciju pacientiem ar invaliditāti vai nespēju. Piemēram, gulošs pacients, kuru nav iespējams transportēt pie mums uz praksi, bet sociālie gadījumi, kad nav transporta. Par tādiem neveic piemaksu, lai šādos gadījumos ģimenes ārsts brauktu.”

Laukos cilvēki raduši cits citam izpalīdzēt. Arī Džūkstē satiekam kādu kundzi, kura uz apmēram 9 kilometrus attālo doktorātu atvedusi savu kaimiņieni, bet pārliecības, vai to drīkstējusi darīt, gan neesot.

Arī pašvaldības, domājot par transporta organizēšanu senioru nogādāšanai uz vakcinācijas vietām, nebūt nav pārliecinātas, ka tas ir legāli.

Kā skaidro Valsts policija, normatīvajos aktos nav atrunāti visi iespējamie gadījumi, bet, ja citu variantu nav, pa īsāko ceļu līdz ģimenes ārstam, ievērojot visas drošības prasības, varot vest. “Ja senioram nav radinieku, kaimiņu, tad ir pieļaujama iespēja, ka pašvaldība ar savu transportu nogādā senioru pie ģimenes ārsta,” pauž Valsts policijā.

Šajā gadījumā jāievēro tie paši drošības pasākumi kā sabiedriskajā transportā. Speciāli reidi senioru ķeršanai gan netiekot un netikšot organizēti, bet, ja nebūs izdevies pierādīt, ka tik tiešām ceļš ved pie ģimenes ārsta, likums paredz sodu no 10 līdz 2000 eiro.