Kā strādā teātri šodien?

Katrs paziņojums par COVID19 izplatību medijos uzreiz rod atsauksmi, tas izpaužas gan skatītāju zvanos, gan arī biļešu atteikumos, diemžēl tāda ir teātru ikdiena pandēmijas apstākļos. Un par spīti tam, biļetes uz iestudējumiem ir izpārdotas, tāpēc teātrī radošais gars nepazūd un prieks tiek sagādāts ikvienam skatītājam, pat, ja to ir mazāk kā puse zāles.

Juris Žagars, Dailes teātra direktors: “Tā uzmanība zālē, un tā koncentrētība, tā vēlme redzēt izrādi, man jāsaka iespējams ir lielāka nekā pat kā tas bija pirms tam. Līdz ar to, aktieri to jūt un aktieru sajūtas nebūt nav pasliktinājušās. Tieši otrādi, mēs arī jūtam atbildību, ka cilvēks ir izdarījis lielāku piepūli lai atnāktu, noskatītos mūsu izrādi, tad mēs arī cenšamies darīt visu to labāko, lai cilvēks šo teātra baudu saņemtu.”

Dailes teātra direktors piebilst - vasaras periodā un arī rudenī ir diezgan sekmīgi veicies ar pārdošanu un ir izdevies akumulēt zināmus līdzekļus. Savukārt Valmieras drāmas teātrī atzīst - šodien teātra dzīve nedaudz atgādina ierakumus. Plāns ir sastādīts, tomēr dienu no dienas tiek sekots līdzi situācijai valstī, lai saprastu, ko no iecerētā varēs realizēt. Un, lai arī jaunajiem aktieriem sākotnēji bija grūti spēlēt izrādi pustukšai zālei, pie visa pierod.

Cilvēki vēlas baudīt kultūru, jo pavasara pandēmija, kad viss bija slēgts un mākslu baudīt varēja tikai digitāli, deva apziņu, ka, lai to darītu pilnvērtīgi, ir nepieciešams klātbūtnes efekts. To pierāda izpirktās biļetes uz iestudējumiem.

Lai arī situācija nav viegla, Valmieras drāmas teātrī tika pieņemts lēmums biļešu cenas nepaaugstināt. Tikmēr Dailes teātrī atzīst - daudz kas ir atkarīgs no telpu lieluma, un pēc esošajām vadlīnijām viņu situācija ir vislabākā, jo zāles ietilpība atļauj vietu pat 500 skatītājiem.

Juris Žagars piebilst, cilvēkam vairs nav tik vienkārši atnākt uz teātri, līdz ar to tam šobrīd ir pavisam cita vērtība. Šeit, lai arī biļešu cena nedaudz kāpusi, visas izrādes ir izpirktas, bet ir novērota tendence - cilvēki tās pērk pēdējā brīdī.