Kā vestienieši apdzīvo slēgtās skolas ēku

Pēdējos gados Latvijā slēgtas vairāk nekā 400 skolas. Šo skolu ēku likteņi ir dažādi – no pamestības, līdz jaunu aktivitāšu ieviešanai. Madonas novads šajā ziņā var būt kā iedvesmas avots citiem. Slēgtā Mārcienas pamatskola kalpo sociālajām vajadzībām, Mētrienas skola – sabiedriskajām aktivitātēm, bet Sarkaņu pamatskolā atrodas muzeja filiāle un darbojas plaši atpazīstamā Amatu skola. Savukārt Vestienas pamatskolas ēkā šobrīd jaušams izteikti māksliniecisks gars. 

Vestienas muižas ēkā, kas graciozi slejas pašā pagasta centrā gadu desmitiem atradās skola, taču mazā izglītojamo skaita dēļ ar šo mācību gadu bērnu čalas te vairs neskan. Kā uzsver vestienieši, pats svarīgākais, lai ēka paliek pagasta iedzīvotāju pārziņā. Šobrīd šeit darbojas bibliotēka, pagasta pārvalde un jauniešu centrs, taču vestieniešiem ideju netrūkst un tiek atvērta arī radošā mākslas studija. Vestienas radošās studijas vadītāja, māksliniece Līga Dzene: “Pamatdoma bija veidot māslinieku studiju, kur mākslinieks var atbraukt, kad viņam nav mājās telpas, uzstāda savu molbertu, uzstāda uzstādījumu un var gleznot. Piemēram, man ļoti patīk daudzveidība, gleznošana nav vienīgais, ko es daru. Tāpēc doma ir izveidot radošo studiju, nevis tikai mākslinieku studiju. Piedāvāt dažādas meistarklases, radošās darbnīcas, attīstīt visa veida mākslas novirzienus un dot iespēju cilvēkiem attīstīt savu radošo darbību. Ir doma arī sapirkt darbarīkus, materiālus, ierīces, kas paplašina to iespēju, nevis tikai otas un krāsas.”

Vestienas Tautas nama vadītāja Jolanta Bardziņa saka: “Telpa būs pieejama jebkuram interesentam, sākot no profesionāla mākslinieka, līdz amatierim, līdz tikai tādam, kas grib kaut ko iemācīties, atnākt un padarīt. Kaut vai tikai pazīmēt. Bet vairāk mēs tomēr to uzsvaru liekam uz pieaugušajiem, jo bērniem ir jauniešu centri, skolas, bērnudārzi. Protams, var nākt bērni, bet tad lai nāk kopā ar vecākiem darboties.”

Šeit jāpiemin, ka Vestienu iecienījuši augstas raudzes mākslinieki un Vestienas mākslas plenēros, kas pēdējos gados atkal atdzimuši, piedalās pat pasaulē atzīti mākslas meistari, līdz ar to radošās studijas un mākslas telpas izveide tieši Vestienā ir likumsakarīga. Bardziņa stāsta: “Parunājot ar māksliniekiem, viņi visu laiku saka, cik labi, ja būtu tāda telpa, kur mēs varētu atbraukt ziemā. Piemēram, Vestienu. Vai arī – dažiem ir tāds vaļasprieks, viņiem nav mājās vietas, tad ir vieta, kur šeit atbraukt, iepriekš sazvanoties.”

“Mēs gribam, ka te ir ne tikai pašpārvalde, bet arī māksla turpinās pēc plenēriem, starp plenēriem, arī bija doma sasaukt kopā vietējos māksliniekus, tieši Vestienas māksliniekus, jo pēdējo gadu laikā mums ir diezgan daudz jauni cilvēki iebraukuši dzīvot Vestienā. Šī doma bija apvienot šos māksliniekus, jo uz plenēriem bieži vien brauc no Madonas, Rīgas un Cēsīm, bet gribas tieši vestieniešus sakopot,” saka Dzene.

Jāpiebilst, ka pirmās radošās studijas aktivitātes plānotas jau tuvākajās dienās, aicinot interesentus uz Lieldienu dekoru gatavošanas darbnīcu.