Kā zied Kurzemes ornāts

Lai popularizētu Latvijas sakrālā mantojuma vērtības, Nacionālā kultūras pārvalde uzsākusi izzinošu pasākumu ciklu “Sakrālais mantojums – jaunas atklāsmes”. Pirmais no pasākumiem kā veltījums Romas katoļu baznīcas mantojumam sadarbībā ar priesteri un tekstilmākslinieku Andri Vasiļevski aizvadīts Aizputē. Te bija apskatāma gan unikālu sakrālo tekstīliju izstāde, gan iespēja dzirdēt dažādus pētījumus, gan piedalīties zelta diegu izšūšanas meistarklasē. 

Reliģisko tērpu izstādes “Kā zied Kurzemes ornāts” atklāšanā priesteris un tekstilmākslinieks Andris Vasiļevskis uzskatāmi papildina savu stāstu par kolekcijas tapšanu, īpatnībām un nozīmi. Aizputes muzejā vienkopus redzami tērpi, kas ikdienā atrodas dažādās tekstila krātuvēs, lielākoties no Liepājas Svētā Jāzepa katedrāles un Alsungas. Te ar acīm var pieskarties pat 17. gadsimtā radītiem brokāta diegu izšuvumiem. Pavisam par valsts nozīmes mākslas pieminekļiem atzītas 38 sakrālās tekstīlijas, izstādē nav eksponētas tikai divas no tām.   

Tekstīliju izšūšana bija vesela nozare, kur pie viena darba radīšanas darbojās liela rokdarbu meistaru komanda. Cik tas bijis smalks un laikietilpīgs darbs, varēja izbaudīt zelta izšuvumu meistarklasē pie Tatjanas Kolosovas, divās dienās radot vienu detaļu – lilijas ziediņu, kas redzams 19. gadsimtā radītā sienas panno. 

Lekcijas, izstāde un meistarklases Aizputē bija pirmais notikums Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes (NKMP) rīkotā ciklā “Sakrālais mantojums – jaunas atklāsmes”. Pavisam šādi paredzēti četri notikumi, katru veltot citai konfesijai. “Sakrālais mantojums ir viena no visbūtiskākajām mantojuma sastāvdaļām gan kvantitatīvi, gan pēc vērtības, likās svarīgi to neturēt atvilktnēs, bet veidot atgriezenisko saiti ar sabiedrību un šo mantojumu popularizēt,” stāsta NKMP speciāliste, projekta kuratore Elvita Ruka.

Ja sākotnēji bija plānots, ka izstāde “Kā zied Kurzemes ornāts” Aizputes muzejā būs aplūkojama tikai uz projekta pasākuma laiku, tad pēc lielās cilvēku intereses tā tiks eksponēta vēlreiz – visu oktobri.


#SIF_NVZ2022