Kad 2x2 ir pieci

Jūrmalā noslēdzies sestais Latvijas skolu jaunatnes teātra festivāls'' 2x2 ir pieci''. Ierasti tas notiek ik reiz pēc skolēnu Dziesmu un deju svētkiem, un arī dalībnieku emocijas esot tādas pašas kā Dziesmusvētkos. Šogad festivālā piedalījās piecdesmit seši skolu kolektīvi no dažādiem Latvijas reģioniem, kas skatītājus priecēja ar dažādu žanru un formas izrādēm.

Smaidīgi un atraktīvi jaunieši kurus vieno teātra spēles prieks šorīt redzami gan Jūrmalas teātra , gan Bulduru tehnikuma zālēs. Latvijas skolu jaunatnes teātru festivāls Jūrmalā notiek ik pa pieciem gadiem, bet šoreiz pārtraukums bijis lielāks- astoņi gadi, tāpēc kopā būšanas prieks esot vēl lielāks. Viskošāk tas sajusts gājienā kurā piedalījās piecdesmit seši skolu teātra kolektīvi.

Luka Pēteris Blūms, Jūrmalas Valsts ģimnāzijas teātra dalībnieks: “Es esmu priecīgs, ka ir tik daudz teātru sabraukuši no visas Latvijas. Es esmu bijis arī Valmieras festivālā. Tā sajūtā gājienā, kad nāk tas pūlis un kad tu saproti, ka viņi visi spēlē teātri, ka viņi visi ir mākslinieki. Tas ir apbrīnojami. Tas tāpat kā Dziesmusvētkos. Tāpat kad ir hokejs un tagad tas ir teātris”

 Sestajā skolu teātru festivālā izrādītas 34 izrādes. Izrāžu formāts ir visai dažāds. Daži režisori par pamatu izmantojuši labi zināmas, klasiskas izrādes, bet citi tās veidojuši paši. Teātra studijas ''Spogulis'' 4. klašu grupa sagatavojusi izrādi pēc Ojāra Vācieša dzejoļiem, un arī zīmējumi izrādē ir pašu bērnu zīmēti.

Irēna Bauma režisore, teātra studijas ''Spogulis'' vadītāja: “Vācietis ir visiem laikiem un visiem vecumiem. Tā kā nav ne kāds brīnums. Viņam ir brīnišķīgi bērnu dzejoļi no kuriem ir veidota šī izrāde. Kur mēs iedzīvojamies ļoti dažādos tēlos. Kā mēs paši sakām, mēs apfantazējam, uzzīmējam un izspēlējam šos dzejoļus.”

Dažkārt režisoriem nācies uz skatuves uzlikt pašu jauno aktieru rakstītās lugas. Tāda ir arī izrāde ''Kļūda''.

Luka Pēteris Blūms: “Tā ir par jauniešu problēmām. Jā tās ir ņemtas no dzīves. Piemēram, smēķēšana vai mobings, zilais valis. Kaut kas tāds, jā.”

Jauniešiem aktuālas tēmas tiek izspēlētas arī kustību izrādē ''Atrasties''

Juris, BJC Rīgas skolēnu pils kustību teātra dalībnieks: “Manā interpretācijā tas ir varbūt ceļš ārpus. Ārpus bēdām, atrast sevi labāk. Stāsts arī par mīlestību mazliet.” Visas izrādes tiek arī vērtētas.

Dace Jurka VISC vecākā eksperte, viena no festivāla idejas autorēm: “ Mēs vērtējam režisora darbu. Mēs skatāmies kādas metodes režisors pielieto, kā viņš tiek galā ar to ko iecerējis. Kāda ir viņa virzība un kāds ir viņu mērķis. Pamatā tas ir režisora darbs, bet mēs priecājamies par katru jaunieti kuram ir drosme nostāties uz skatuves.”

Teātra festivālu kuram dots nosaukums''2x2 ir pieci'' pirms daudziem gadiem izveidojušas trīs Daces – Dace Kalēja, Dace Jurka un Dace Umbraško., lai kopā sasauktu arī tos teātra mīļus kas ir ārpus interešu izglītības. Šogad festivāls notika jau sesto reizi.