Kādi uzlabojumi atkritumu apsaimniekošanā plānoti Jūrmalas pilsētā?

Domājot par vides estētiskumu un mūsdienīgiem atkritumu apsaimniekošanas risinājumiem, atkritumu apsaimniekotājs “CleanR” Jūrmalā izbūvējis divus pazemes konteineru laukumus un tuvāko septiņu gadu laikā plāno to skaitu palielināt. Pazemes konteineri no ierastajiem virszemes konteineriem atšķiras ar savu estētiskumu, higiēnisku, sakoptu vidi un, protams, ar tehniskajiem risinājumiem. To priekšrocības sniedz būtisku labumu gan atkritumu apsaimniekotājam, gan iedzīvotājiem, jo atkritumi ir jāizved retāk, tie samazina žurku, insektu un nepatīkamu aromātu izplatību.

“Pirmkārt, tie ir daudz lielāki pēc tilpuma, kas nozīmē, ka tos iztukšot jābrauc retāk. Otrkārt, lielākā konteinera daļa atrodas zem zemes, kas nodrošina, ka ziemas periodā atkritumi nepiesalst un vasaras periodā neuzkarst, līdz ar to arī mazāk izdala nepatīkamu aromātu. Vēl, protams, tie ir pasargāti no vandalisma. Pazemes konteinerus ir neiespējami apgāzt, nozagt vai pārvietot. Un papildu faktors – pie atkritumiem nevar piekļūt putni, žurkas vai citi grauzēji, kas dažkārt rada problēmas ar virszemes konteineriem, jo atkritumos ir pārtikas paliekas,” saka “CleanR” valdes priekšsēdētājs Valerijs Stankevičs. 

Lai iztukšotu pazemes konteinerus, ir nepieciešama specializēta tehnika.“Pazemes konteineru iztukšošanas process ir pilnībā automatizēts, tāpēc to var paveikt viens darbinieks. Tas nozīmē, ka šoferis patstāvīgi spēj pilnībā tikt galā ar konteineru iztukšošanu,” skaidro Stankevičs. 

Taču šie nav vienīgie atkritumu apsaimniekošanas uzlabojumi, ko “CleanR” sadarbībā ar Jūrmalas pašvaldību plāno ieviest, jo jaunais atkritumu apsaimniekošanas iepirkums paredz gan paplašināt pazemes konteineru laukumu īpatsvaru pašvaldībā, gan atklāt jaunu šķiroto atkritumu pieņemšanas laukumu.

“Esam ieplānojuši uzbūvēt vēl vienu dalīti vāktu atkritumu laukumu, kas ļaus Jūrmalas iedzīvotājiem atbrīvoties no nestandarta atkritumiem – lielgabarīta, riepām, būvgružiem u. c. Protams, paredzēta arī pludmales konteineru nomaiņa pret jauniem – kas jau pirms iepirkuma sākšanās pludmalē ir uzstādīti. Visi konteineri sadzīves atkritumiem, parka un dārza atkritumiem, bioloģiskajiem atkritumiem tiks aprīkoti arī ar speciāliem RFID čipiem jeb radio frekvences uztvērējiem, kas ļaus identificēt katra konteinera tilpumu, vietu un piederību pie konkrētas adreses, lai iedzīvotāji norēķinātos par savu radīto atkritumu faktisko svaru. Šogad iedzīvotājiem arī būs iespēja sākt šķirošanu savā privātīpašumā. 2025. gadā tiks ieviesta arī bīstamo atkritumu apsaimniekošanas sistēma pašvaldībā,” stāsta “CleanR” valdes priekšsēdētājs.

Veicinot valsts kopējo un pilsētas klimatneitralitātes mērķu sasniegšanu, atkritumu izvešanas pakalpojumu uzņēmums nodrošinās arī ar videi draudzīgiem bezizmešu transportlīdzekļiem.

Atgādinām, ka Jūrmalas iedzīvotājiem un uzņēmumiem līdz 25. maijam jānoslēdz jauns līgums par atkritumu apsaimniekošanu. To var izdarīt pašapkalpošanās platformā vai mobilajā lietotnē manai.videi.lv, kā arī līguma sagatavošanu var pieteikt, zvanot uz tālruņa numuru 67111001 vai rakstot uz e-pasta adresi [email protected], un tas tiks nosūtīts parakstīšanai uz klienta norādīto adresi kopā ar apmaksātu aploksni. Viens parakstīts līguma eksemplārs jāievieto apmaksātajā aploksnē un jānosūta atpakaļ: “CleanR”, Vietalvas iela 5, Rīga, LV-1009. 

Tāpat Jūrmalas iedzīvotāji jaunu atkritumu apsaimniekošanas līgumu var noslēgt klātienē kādā no klientu centriem – Fabrikas ielā 11, Jūrmalā, kā arī Rīgā, Vietalvas ielā 5 un Mellužu ielā 17.

“Pārslēdzot vai noslēdzot jaunu sadzīves atkritumu līgumu, ikviens iedzīvotājs var sākt atkritumu šķirošanu savās mājās. Klientiem būs iespēja pieteikt papildu konteineru stikla iepakojumam, vieglajam iepakojumam – kartonam, papīram, plastmasai, metālam. Šie atkritumi tiek apsaimniekoti bez maksas. Tāpat ir iespēja pieteikt bioloģisko atkritumu konteineru, kas savukārt tiks apsaimniekots par 40% lētāk nekā sadzīves atkritumi. Tādējādi – šķirojot atkritumus – iedzīvotāji var parūpēties par sava rēķina samazināšanu,” saka Stankevičs.

 

Uzziņai

Jūrmalā atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumus arī turpmākos septiņus gadus sniegs “CleanR”. Atbilstoši pašvaldības iepirkumam ir būtiski pieaugušas prasības apsaimniekotājam nodrošināt papildu pakalpojumus. Tas sniegs ieguvumus pilsētai un tās iedzīvotājiem – tīrāka vide, klusāks, “zaļāks” transports un plašākas iespējas šķirot, piemēram, privātmāju īpašniekiem ir iespēja bez nomas maksas pieprasīt šķiroto atkritumu konteinerus.  

Atkritumu apsaimniekotājam Jūrmalā jāizbūvē vēl viens šķirošanas laukums un pazemes konteineru laukumi, jāiegādājas speciāla krāsojuma pludmales konteineri, jāievieš bīstamo atkritumu šķirošanas sistēma, jānodrošina tekstila šķirošana, kā arī zemo emisiju transports atkritumu izvešanai, vienlaikus arī izbūvējot infrastruktūru tā uzpildīšanai. 

Jūrmala ir vienīgā pašvaldība Latvijā, kuras iedzīvotāji maksā par faktiski radīto atkritumu apjomu jeb svaru. Tātad – jo vairāk šķiro, jo mazāk jāmaksā par nešķiroto sadzīves atkritumu izvešanu. Šķirojot rēķinu var samazināt pat par 30 procentiem.