Kādreizējā kodolraķešu bāze Zeltiņos – vēsturiski nozīmīga aukstā kara liecība

Bijusī militārā bāze Alūksnes novada Zeltiņos ir nozīmīga aukstā kara liecība Eiropas mērogā. Šeit nekad nav veikti būtiski labiekārtošanas darbi. Daļā teritorijas šobrīd notiek uzņēmējdarbība, objekts ir brīvi pieejams arī apmeklētājiem. Laika gaitā teritorija aizvien vairāk degradējas, tāpēc pašvaldība meklē risinājumus, kā to droši apsaimniekot nākotnē. 

Lai gan bijusī kodolraķešu bāze Zeltiņos ir iecienīts tūristu galamērķis, Alūksnes novada pašvaldība vēlas izstrādāt plānu, kā šo teritoriju apsaimniekot nākotnē. Pašvaldībā meklē risinājumu, kā šeit droši uzturēties tūristiem, strādāt uzņēmējiem, kā arī saglabāt vēsturiskās un dabas vērtības. Alūksnes novada pašvaldības projektu vadītāja Kristīne Lāce saka: “Padomju tūrisms šobrīd ir nēerts, līdz ar to jāsaprot, kā to neslavināt – tā ir daļa no Latvijas vēstures –, lai varētu apgūt vēsturi un būtu saistoši ģimenēm šeit pavadīt brīvo laiku.”

“Latvijā vairs nav tik daudz objektu, kas ir spilgtas aukstā kara liecības. Aukstais karš nav tikai Padomju Savienība. Tas ir liels pasaules konflikts. Divu lielvaru bruņošanās un Zeltiņu bāze ir viens no šīs bruņošanās piemēriem,” norāda Alūksnes tūrisma informācijas centra vadītājas vietniece Dace Bumbiere-Augule.

Lai teritorijai taptu attīstības plāns, starptautiska projekta ietvaros Zeltiņu bijušajā raķešu bāzē viesojās ekspertu grupa. Viesi klātienē iepazinās ar aptuveni 20 hektāru plašo militārā mantojuma teritoriju un tā vēsturi. Starptautiskie eksperti šovasar sniegs savu redzējumu, kā saglabāt šejienes vērtības un kā par tām turpmāk vēstīt sabiedrībai. “Es šeit saredzu gan ar vēsturi, gan kultūru saistītas aktivitātes. Arī ar sportu un dabas daudzviedības izzināšanu. Bet galvenais ir saglabāt to, lai šī vieta ir atvērta ikvienam un cilvēki šeit var nākt to visu izzināt,” saka ekepserte no Briseles Marselīna Bono.

Eksperte no Helsinkiem Kaisa Merilahti: “Es domāju, ka šī vieta ir unikāla. Šeit ir daudz dažādas vērtības. Šeit ir vēstures, kultūras un rekreācijas nozīmes. Ir potenciāls piesaistīt dažādus ceļotājus. Manuprāt, tie var būt gan vietējie cilvēki, bet tikpat labi arī ceļotāji no citām valstīm.”

Cilvēku interese par bijušo Zeltiņu kodolraķešu bāzi īpaši pieauga kovida pandēmijas laikā, kad daudzi šejienes vēsturi izzināja audiogida pavadībā, šurp ierodas arī pamesto vietu pētnieki. Taču ne visi ceļotāji ir apzinīgi, daļa aiz sevis atstāj arī postījumus. Savukārt ikdienā daļā teritorijas notiek kokogļu ražošana. Pašvaldībā uzsver, domājot par šīs vietas attīstību, būtiski salāgot visas vajadzības. Bumbiere-Augule: “Lai visiem būtu labi un mēs no šīs vietas iegūtu maksimālo labumu, tā pēc iespējas mazāk degradētos, ir vajadzīga turpmāka attīstības rīcība.”

Eksperti vēl atzina, ka bijusī raķešu bāzes teritorija izmantojama ļoti daudzveidīgi. Šeit varētu notikt kādi vasaras festivāli, vasaras skolas mūziķiem un māksliniekiem. Dabas daudzveidība ļauj šeit rīkot sporta pasākumus, ierīkot plašas pastaigu takas. Sava vieta atvēlama arī uzņēmējdarbībai.