Kalsnavā sāk ziedēt vairāk nekā 300 šķirņu peonijas

Latvijas valsts mežu (LVM) Kalsnavas arboretumā ik gadu peoniju ziedēšanas laikā tika svinēti Peoniju svētki, kas pulcēja tūkstošiem apmeklētāju no visas Latvijas. Šogad, apzinoties pieaugošo interesi par šo puķi, vienas dienas svētku vietā peonijām atvēlēts viss mēnesis. Kā prognozē kalsnavieši, tieši pirms Jāņiem būs skatāms viskošākais dārzs. 

Par vasaras saulgriežu tuvošanos liecina peoniju jeb tautā saukto pujeņu ziedēšanas laiks. Šogad vēsās vasaras dēļ tā gan ir aizkavējusies, taču lēnam - pumpurs aiz pumpura - tās veras arī vienā no lielākajām Latvijas peoniju kolekcijām Kalsnavas arboretumā, kur jūnijs pasludināts par peoniju mēnesi. LVM Kalsnavas arboretuma tūrisma un informācijas centra vadītājs Gatis Teilis: “Tas, ko mēs novērojam, ar katru gadu cilvēku interese par šo puķi pieaug, pie mums brauc arī svinēt svētkus. Es pavisam noteikti zinu, ja man kādreiz būs savs dārzs, tad pavisam noteikti gribēšu, ka tur aug šīs karaliskās puķes. Un tas, ko redzam, ka arī vīrieši brauc un priecājas par šo ziedu, tāpat arī fotogrāfi brauc tvert skaistus mirkļus.”

Arī šobrīd arboretumā skatāma fotomākslinieka Māra Stiprā fotogrāfiju izstāde. Savukārt, runājot par audzēšanu, kalsnavieši uzsver pāris pamatlietas, kas jāievēro, lai krūms ziedētu koši. Pareiza mēslošana, regulāra laistīšana, krūma balstīšana un sānu pumpuru izkniebšana. Interesanti, ka šobrīd līdz ar ierastajām peoniju šķirnēm Kalsnavā skatāmas arī zemās podu peonijas. “Mūsu kolekcija ir sākta veidot 2006. gadā. Šobrīd var apskatīt ap 300 dažādas šķirnes. Kaut gan mēs ar skaitļiem tā nemētājamies. Ļoti mainīgi ir - katrs pavasaris, katrs rudens ir citādāks. Kāds mostas, kāds nemostas. Bet mēs noteikti strādājam pie tā, lai katru gadu paplašinātu šo kolekciju. Pateicoties starptautiskai sēklu apmaiņai, mēs esam dažādas pasaules peoniju sugas jau savākuši,” saka dendroloģe Liene Opincāne.

No tām rudenī tiks veidota jauna līdz šim neredzētu sugu dobe. Liene Opincāne: “Pagājušajā gadā mēs bijām ciemos un sadraudzējāmies ar Jāni Dukaļski, kuram ir Daugmales peoniju kolekciju dārzs, ir Latvijas selekcionārs. Viņš mums ir dāvinājis savas selekcionētās peoniju šķirnes, tad mums arī būs viņa dobe.”

Tie ir plāni uz rudens pusi, taču šobrīd arboretumā var ļauties peoniju un citu ziedošo un zaļojošo kokaugu krāsu spēlei, tostarp rododendru mežam, kurā pašreiz zied vairāk nekā simtu septiņdesmit rododendru šķirnes.
Foto: Freepik