Kam jānodrošina datori attālināto mācību laikā?

Ar datoru attālinātā mācību procesa laikā nav nodrošināts teju katrs ceturtais skolēns laukos jeb 23% 1.-6. klašu grupā un 24% 7.-12. klašu grupā - liecina pagājušā gada nogalē veiktais Latvijas Pašvaldību savienības pētījums Latvijas izglītības iestādēs. Nepieciešamo tehniku ģimenēm nav viegli saviem spēkiem sagādāt.

Ogrēnietei Solvitai mājās attālināti mācās 4. un 5. klases skolēns. Kopš aizvadītā gada marta teju gadu mācību process ar nelieliem pārtraukumiem notiek attālināti. Solvita aprēķinājusi, ka no ģimenes budžeta tam jau iztērēti 1500 eiro.

Solvita Vārpiņa pauž, ka viņai esot bijuši jāpērk divi jauni telefoni, jo iepriekš bija ar podziņām. “Lai viņam būtu pieeja internetam, jo viņam tas mājas darbs ir jābildē, jāpievieno. Man ir jānodrošina divi datori, ejoši datori, plus interneta pieslēgums. Tātad, kurš mums to visu atlīdzinās? Tas valsts līmenī ir jādomā.”

Ogres novada skolas aizvadītajā nedēļā saņēma 320 jaunus datorus, ko iegādājās pašvaldība. Tie paredzēti katram 7. un 10. klases skolēnam jaunā izglītības satura apguvei un mobilās datora klases aprīkošanai. Gada nogalē no Izglītības un zinātnes ministrijas pašvaldība saņēma 85 datorus, tomēr tas nebija pietiekošs skaits uz visām novada skolām. Pašvaldības iegādātie datori tiek izsniegti arī citu klašu skolēniem, lai nodrošinātu attālināto mācību procesu.

Latvijas pašvaldību savienībā norāda, ka labākā situācijā ir Rīgas skolēni. Tur tehniskais nodrošinājums 1.-6. klašu grupās trūkst nepilniem 15%, 7.-12. klašu grupā 16%. 

Latvijas Pašvaldību savienība uzsver, ka, ja šobrīd valstī attālinātais mācību process ir obligāts un Izglītības likumā noteikts, ka arī mācoties klātienē ir iespējama attālinātā mācīšanās, izmantojot digitālās ierīces, tad tam jāparedz arī valsts finansējums, nevis pašvaldībām vai pašiem vecākiem jānodrošina izglītības kvalitāte pēc savas finanšu rocības. 

Izglītības un zinātnes ministrijā skaidro, ka jau kopš 2018. gada skolas pakāpeniski tiek aprīkotas ar digitālajām ierīcēm. Arī attālinātā mācību procesa laikā jau pavasarī 5300 viedierīces, decembrī 6200 portatīvie datori tika izsniegti skolām. Ministrija norāda, ka arī pašvaldībām ir jāiesaistās tehniskā nodrošinājuma pilnveidē. 

Izglītības un zinātnes ministrijas parlamentārais sekretārs Reinis Znotiņš: “Mēs arī esam aicinājuši Latvijas Pašvaldību savienību iepirkt šīs te ierīces, pašvaldību līmenī tās iegādāties. Finanšu ministrs, piemēram, nesen norādīja, ka pašvaldību kasēs ap 600 miljoniem stāv neapgūtas naudas, finanšu resursu, ko var izmantot. ”

Pašvaldībās norāda, ka valsts, samazinot iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes sadalījumu pašvaldībām un ieviešot kompetenču pieeja mācību saturā, uzliek vietvarām papildus finansiālo slogu, lai nodrošinātu kvalitatīvu izglītības apguvi. Ministrija informē, ka pašvaldībām būs pieejami 10.5 miljoni eiro programmas naudas, kompensējot 70% no izdevumiem, kas būs iztērēti skolu datortehnikas iegādei. 


Foto: Pixabay.com