Kamēr būs izrāde “Skroderdienas Silmačos”, tikmēr latvieši svinēs Jāņus

Lai godinātu Rūdolfa Blaumaņa “Skroderdienas Silmačos”, “Valmiermuižas alus” ir kļuvis par Latvijas Nacionālā teātra izrādes atbalstītāju, veidojot jaunu vasaras saulgriežu pirmssvētku tradīciju.

Alus darītavas “Valmiermuižas alus” vadītājs Aigars Ruņģis: “No pirmās dienas mēs esam atbalstījuši kultūru, īpaši teātri, tāpēc šajā reize, šajā gadā esam īpaši pagodināti, ka mēs varam būt par Latvijas Nacionālā teātra “Skroderdienas silmačos” atbalstītājiem. Tur ir Blaumanis, tur ir trīs kāzas, tur ir Jāņi, tur ir alus.”

“Valmiermuižas alus” saime tic – kamēr būs izrāde “Skroderdienas Silmačos”, tikmēr latvieši svinēs Jāņus. Ruņģis: “Blaumanis un viņa izrāde “Skroderdienas Silmačos” jau daudzām paaudzēm ir kļuvusi par tādu kā Jāņu rituālu, arī savā ziņā rada latviešu svētku gaidīšanas tradīciju. Blaumanis un “Skroderdienas Silmačos” ir savā ziņā kā tādā latvisko tradīciju sardzē, arī Nacionālais teātris ir latvisko tradīciju sardzē. Manuprāt, arī nacionālais dzēriens alus ir latvisko tradīciju sardzē, tāpēc mums visiem uzdevums ir sargāt, kopt, rūpēties, lai šī tradīcija tiktu nodota no paaudzes paaudzē.”

Latvijas Nacionālā teātra aktrise Dita Lūriņa: “Tas ir arī okupācijas gados bijis veids, kā vispār Jāņu tradīciju noturēt. Vienīgais legālais veids, kā Jāņus svinēt. Ja mēs tos 50 gadus izturējām, tad jau tas ir pierādījums, lai kā tagad mums neiet, lai cik augšup vai lejup, vai cik krīzēm mums nebūtu jāiet cauri – Silmači ir un būs!”

Rūdolfa Blaumaņa luga tapusi 1901. gadā un ir visvairāk spēlētā luga visā latviešu teātru pastāvēšanas vēsturē. Tā ir kļuvusi par svarīgu daļu daudzu cilvēku ikgadējā Jāņu sagaidīšanas tradīcijai.

Lūriņa: “Tas ir tik skaisti un būtiski savas tradīcijas kopt. Mums ir Blaumanis, mums ir Skroderdienas, ar kurām lepoties, kuras izdzīvot katru gadu no jauna. Katru gadu pie mums nāk daudz cilvēku, mēs esam priecīgi viņu satikt vienmēr, arī mums tie ir īstie svētki, tad, kad mēs varam spēlēt Skroderdienas izrādes un būt kopā ar savu publiku un saviem cilvēkiem.”

Dita Lūriņa uzsver, ka katru gadu visi cenšas izprast, kas ir Blaumaņa noslēpums un kāpēc šī izrāde saglabā savu pievilcību, neskatoties uz to, ka tā nemainās. “Tajā ir kaut kāds maģisks rituāls, tur ir ierakstīts kaut kas par mums.”

Latvijas Nacionālā teātra aktieris Ainārs Ančevskis: “Tas nav tikai teātrim, bet es arī zinu – tiešām ir ļoti daudzi skatītāji, kas saka, tie nav Jāņi, ja viņi nav bijuši uz Silmačiem. Viņi zina no galvas tekstu, viņi var pateikt visu priekšā. Tas ir kaut kāds rituāls, kaut kāda neatņemama sastāvdaļa pirms Jāņu svinēšanas.”

Lūriņa: “Un tur ir arī, manuprāt, tā ticība labajam par to, ka īstie dabūsies, lai vai kas arī dzīvē nenotiktu un kādiem pārbaudījumiem nebūtu jāiet cauri. Tur ir tas humors un spēja pasmaidīt gan par sevi, gan par citiem, kas mums ikdienā varbūt tomēr mazliet pietrūkst, bet Skroderos ir. Mēs varam pasmieties vienkārši par to, kādi mēs esam un ko tik mēs nesastrādājam, kā tik mums neiet dzīvē. Var mazliet pakreņķēties. Latvietis bez kreņķa nav latvietis. Tur ir tāda riktīga Jāņu buķete.”

Tiem pilsētniekiem, kas Jāņos Rīgu nepamet, Latvijas Nacionālā teātra izrāde “Skroderdienas Silmačos” būs skatāma jau 15. jūnijā.Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par sižeta saturu atbild SIA "VIDZEMES TV".
#SIF_MAF2024