Kanādas latvietis Bauskas novadam uzdāvina zemesgabalu

Bauskas novada dome pieņēmusi ārzemju latvieša dāvinājumu – gandrīz četrus hektārus lielu zemesgabalu ar nosacījumu tajā izveidot dāvinātāja vārdā nosauktu parku. Cik daudz līdzekļu būs nepieciešams parka izveidei, vēl neesot zināms, tomēr zemesgabals esot sliktā stāvoklī, tāpēc prasīšot diezgan lielus ieguldījumus. Vispirms nākšoties izstrādāt zemes sadalīšanas projektu, lai atdalītu padomju gados uzcelto dzīvojamo ēku un novāktu patvaļīgi izveidotos mazdārziņus.

Gandrīz četrus hektārus liela teritorija Bauskā, kas no vienas puses robežojas ar kapiem, bet no otras ar dzīvojamo rajonu, ir Kanādas latvieša Kornēliusa Kampes dāvinājums pilsētai. 

Dāvinājumam līdzi nāk nosacījums: izveidot parku, kas tiktu nosaukts Kampes vārdā. Neraugoties uz to, ka pilsētā jau esot pieci parki, uzrunātajiem iedzīvotājiem neesot nekas iebilstams, ja vien tas būs mūsdienīgi iekārtots.

Kā ReTV skaidro vēsturnieks Raitis Ābelnieks, šī ģimene pilsētā dzīvojusi 19. gadsimta beigās, divdesmitā gadsimta sākumā, bet īpašas saiknes ar Bausku neesot atrodamas. Dāvinājuma pieņemšana bijis politisks lēmums. “Viņa tēvs Kārlis Kampe bija miertiesnesis gan Daugavpilī, gan Jelgavā, gan Ventspilī, bet šis īpašums ir saistīts ar viņa sievu Irmu – dzimusi Kreslovska. Kreslovskiem piederēja paliels zemes gabals toreizējās Bauskas pilsētas nomalē,” saka Raitis Ābelnieks.

Lielākā daļa no dāvinātās teritorijas gan pašreiz ir bēdīgā stāvoklī. Kā ReTV norāda pašvaldības pārstāvis, padomju gados uz īpašuma uzcelta ēka, bet citviet cilvēki neeoficiāli to pārvērtuši mazdārziņos, tāpēc pirmais darbs būšot zemesgabala sadalīšanas projekta izstrāde. “Vēsturiski tā ir izveidojies, ka tā māja tur ir, tāpēc šodien to nenojauks un nepārcels. Cilvēki tur dzīvo un viņiem tur ir jādzīvo. Daļa ir jāatdala nost, pēc tam var sākt domāt par parku,” saka Jānis Feldmanis, Bauskas apvienības pārvaldes Bauskas pilsētas nodaļas vadītājs.

Teritorijas konfigurācijas dēļ parku, iespējams, nākšoties sadalīt vairākās zonās, no kurām viena varētu būt arī aktīvā zona. Visticamāk, tikšot rīkota iedzīvotāju “prāta vētra”, lai atrastu labāko risinājumu. Cik daudz līdzekļu būs nepieciešams teritorijas sakārtošanai un parka iekārtošanai, vēl neesot zināms, bet līdzekļi tam tikšot meklēti, atbrīvojoties no citiem pašvaldības īpašumā esošajiem, bet nevajadzīgajiem īpašumiem.


#SIF_NVZ2022