Kaņepju audzētāja uzvar tiesā - valstij jāatlīdzina kaitējums

Pirms diviem ar pus gadiem Viļānu novada Bokānos aizsākās strīds starp Valsts policiju un kaņepju audzētāju Dzidru Bruzguli. Karstā augusta dienā astoņi policisti seniores dārzā nogrieza 363 kaņepes. Pēc ilgas un nepiekāpīgas tiesāšanās, Dzidras kundze panākusi, ka valstij viņai jāatlīdzina nemantiskais kaitējums 1500 eiro apmērā.

“Es jau viņiem pirmajā dienā te teicu: “Es kaut kājām iešu, bet aiziešu uz Strastbūru un savu taisnību panākšu!” Kur tāda tā rīcība, tik barbariska, ka jābrīnās,” Dzidra Bruzgule, kaņepju audzētāja, pauda.

Administratīvā apgabaltiesa iesniedzējas prasību gan apmierināja tikai daļēji. Par radīto stresu un veselības problēmām seniore prasīja 3000 eiro. Kaņepju audzētāja stāsta: “Turējos sākumā. Iznesa mazmeita vienreiz zāles, otrreiz zāles. Pie vakara bija tāds spiediens, ka saucām ātro palīdzību.”

Tiesvedība noslēdzas tikai tagad. Valsts policija savu kļūdu atzina, Dzidrai Bruzgulei atvainojās tiklīdz saņēma slēdzienu - konkrētajās kaņepēs narkotisko vielu nav. Vai tas maz ir iespējams?

Biologs Andrejs Svilāns uzsver, ka Latvijā Indijas kaņepes šķirnes un hibrīdus ārā būtu ļoti grūti audzēt - vajadzīgas ļoti karstas, sausas vasaras, lai daudz maz to varētu izaudzēt. Tas nozīmē, ka iespējamība pastāv.

Guntis Vilnītis, Latvijas Industriālo kaņepju audzētāju asociācijas vadītājs, atzīst: “Asociācijai šobrīd nav tādu faktu, ka atklātā laukā kādam būtu izdevies izaudzēt narkotisko kaņepi, kurai būt THC līmenis paaugstināts un cilvēks varētu gūt kādu ietekmi uz savu veselību.”

Jāpiebilst, kaņepju audzētāju asociācija visai bieži saņemot zvanus no policijas, kas interesējas par, kā viņiem šķiet, aizdomīgiem kaņepju audzētajiem.

Dzidras Bruzgules situācijā lielāko neizpratni radīja tas, ka likumsargi savāca visus vairāk nekā 360 augus, nevis paraugam paņēma dažas ziedkopas. Kādi secinājumi pēc notikušā ir Valsts policijai un vai ir rasti risinājumi, kā turpmāk rīkoties šādās situācijās, policija no komentāriem atsakās. 


Foto: Pixabay.com