Kāpēc Latvijas iedzīvotāji nevēlas vakcinēties?

Šobrīd vakcinācijas kursu pret Covid-19 pilnībā pabeiguši teju 42 % Latvijas iedzīvotāju. Tas ir viens no zemākajiem rādītājiem Eiropas Savienībā. Nereti cilvēki, pamatojot, kāpēc pagaidām izvairās no vakcinācijas, norāda uz dažādām saslimšanām vai medikamentu lietošanu. Vai un kad tam ir pamats?

Iespējams, akūtas infekcijas slimības, kad ir paaugstināta temperatūra un iekaisuma rādītāji, būtu tā situācija, kad ar vakcināciju pret Covid-19 būtu jānogaida. Vismaz tā norāda Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Plaušu slimību un torakālās ķirurģijas centra vadītāja Dace Žentiņa. Tāpat viņa neieteiktu vakcinēties vienā dienā ar dažādu onkoloģisko medikamentu lietošanu. “Tas ir tāpēc, lai nemazinātu šo imūnās sistēmas stimulācijas efektu, jo šie medikamenti, ko pārsvarā lieto onkoloģijā un arī kas ir bioloģiskie medikamenti, ko lieto dažādu reimatoloģisku slimību gadījumā, šie medikamenti dažādos veidos ietekmē imūnās sistēmas darbību, tāpēc mēs varam sagaidīt, ka, iespējams, vakcīnas efektivitāte nebūs tik laba. Par akūtām infekcijas slimībām - organisma imūnā sistēmā tanī brīdī ir aizņemta ar konkrētās infekcijas apkarošanu, droši vien nebūtu pārāk prātīgi to stimulēt ar papildus informāciju par papildus antigēniem.”

Šobrīd liela daļa iedzīvotāju vakcīnu pret Covid-19 var saņemt pie sava ģimenes ārsta. Taču dažreiz arī ģimenes ārsts nerekomendē vakcinēties, lai gan liela daļa speciālistu mudina to darīt. “Es domāju, ka nav nevienam nekāds noslēpums, ka arī ārstu vidū ir dažādi uzskati par vakcīnas nepieciešamību un laiku, kad vakcinēties. Tāpēc cilvēkiem arī pašiem ir aktīvi jāmeklē informācija un jāskatās dažādos informācijas avotos, ko saka eksperti par šo tēmu. Un, ja gadījumā šķiet, ka konkrētais speciālists, šajā gadījumā ģimenes ārsts, saka, ka vajadzētu ar vakcīnu nogaidīt, tad, iespējams, labāk ir vērsties pie kāda eksperta, jo nav jau nekāds grēks prasīt otru viedokli.”

Nereti nogaidītāju pulkam pievienojas arī cilvēki, kas pārslimojuši Covid-19. Ārste uzsver, ka šādās situācijās gan nebūtu vajadzība ievērot piesardzību. “Tajā dienā, kad beidzas simptomi, tajā dienā jau ir iespējams iet vakcinēties. Tā kā tāda ļoti skaidra perioda, kad nedrīkstētu vakcinēties pēc Covid-19 pārslimošanas, nav.”

Tāpat ārste ir skeptiska par cilvēku vēlmi atbildi uz jautājumu, vai un kad vakcinēties, meklēt dažādos antivielu mērījumos, ko piedāvā laboratorijas. Antivielu rādījumi ir paredzēti tikai speciālistu lietošanai.


Foto: Freepik