Kara bēgļi no Ukrainas sāk iepazīt Latviju

Kamēr valsts institūcijās lemj, kā proporcionāli sadalīt kara bēgļu skaitu starp Latvijas pašvaldībām, tikmēr atbraukušie no Ukrainas sāk apzināties, ka karadarbība tik ātri nebeigsies un ir jāsāk iedzīvoties Latvijā. Liela nozīme turpmāk būs vietējiem iedzīvotājiem, mentoriem un darba devējiem, kas karā cietušos integrēs sabiedrībā un tradīcijās.

Daudziem kara bēgļiem līdzšinējās dzīvesvietās māju vietā ir drupas, draugi izbraukuši, darbavietas likvidētas. Ukrainas civiliedzīvotāju kara pieredze ir tik skarba, ka nepieciešama speciālista palīdzība, skaidro psiholoģe, kas, ierodoties Latvijā, uzsākusi darbu Ventspils 6.vidusskolā. “Es domāju, ka šobrīd pēc šoka un agresijas, nesapratnes stadijas ir jāiestājas pieņemšanai. Un tas ir pats grūtākais. Pat es kā psiholoģe to vēl nespēju. Es to saprotu, bet nevaru. Cilvēkiem ir ļoti grūti, jo visi cerēja, ka tas ātri beigsies,” saka Svetlana Fjodorova, psiholoģe no Krivijrihas.

Šobrīd Ventspilī uzturas ap 500 iebraucēju no Ukrainas, kas sameklējuši attālus radiniekus, draugus, vai arī, neko nezinot par Latviju, kāpuši autobusā un nonākuši Ventspils Augstskolas kopmītnēs. Vietējie iedzīvotāji ukraiņus pilsētā jau ir pamanījuši.

Visā Latvijā Ukrainas civiliedzīvotājiem muzeji šobrīd atvērti bez maksas un Irinu sastopam Ventspils pilī. Abi dēli ir pieteikušies karā kā brīvprātīgie un sieviete mieru atrod izstādēs. Savukārt Jana no Bučas bēga ar trīs bērniem un četriem kaķiem. Piedzīvotais Bučā ir šokējošs, sieviete ar dzīvību riskēja vairākkārt. Šobrīd Jana pieteikusies bezpajumtes dzīvnieku glābšanas biedrībā kā brīvprātīgā. Tieši tādu sirdsdarbu viņa pirms kara ir darījusi Ukrainā. “Man bija tikai viens nosacījums. Es braukšu uz jebkuru valsti, kur mani pieņems ar maniem dzīvniekiem, maniem kaķiem. Un Latvija teica: brauciet ar kaķiem. Ņemsim!”

Eleonora Butenko ir māksliniece, kas pārpildītā evakuācijas vilcienā bagāžas plauktā izbrauca no Odesas pēc tam, kad sākās uzlidojumi. Lai nedomātu, Eleonora glezno. Lai arī izbraukusi ar vienu pasteļu krītiņu kasti, Ventspils mākslinieki sarūpējuši gan audeklus, gan krāsas.

Psihologi skaidro, lai spētu aizmirst kara šausmas, ir jārada neatliekamo darbu saraksts, lai piespiestu sevi iziet no istabas, meklētu jaunu pieredzi un nekoncentrētos uz zaudējumiem un bailēm.


#SIF_NVZ2022