Karavīri un zemessargi mācās glābt dzīvības imitētos karadarbības apstākļos

Jau vairāk nekā divas nedēļas Cēsu pusē Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes karavīri un zemessargi mācās glābt dzīvības. Apmācības notiek imitētos karadarbības apstākļos. Tajās tiek apgūtas arī tādas specifiskas iemaņas kā, piemēram, palīdzība amputācijas un plaušu bojājumu gadījumā.

Radot pēc iespējas ticamākus apstākļus cietušo glābšanai bīstamās zonās, mācību laikā aptuveni 20 zemessargi imitē dažādus ievainojumus. Tas ļauj apgūt dažādas specifiskas medicīniskas manipulācijas. “Aptuveni puse no viņiem ir ar smagām traumām, šāviena brūcēm, sprādziena izraisītām brūcēm, apdegumiem. Otra puse ar vieglākiem apakšdelnu, apakšstilbu lūzumiem, lai karavīram ir dažādība,” saka Dina Skrabe, 2. Vidzemes brigādes Medicīnas rotas komandiere.

Dažādo scenāriju izspēle ļauj arī karavīriem labāk izprast, kādos gadījumos veikt intravenozās injekcijas un izmantot medikamentus. “Šajās apmācībās viņiem ir ierobežots ekipējums, ar kuru strādāt. Viņiem ir jāizvērtē, kuri ir smagāk cietušie un kuriem palīdzība jāsniedz vispirms,” uzsver Dina Skrabe.

Karavīri arī trenējas organizēt darbu, iekārtot palīdzības sniegšanas vietu un nodrošināt mieru stresainās situācijās. Medicīnas rotas speciālists Edgars Kajons: “Es šodien biju ārējais mediķis, koordinēju meklēšanas grupu, kura meklē cietušos pa kvadrantiem. Attiecīgi, kad ienāk informācija par to, kur un kas ir, tiek izsūtīta nešanas brigāde, kas nes cietušos uz savākšanas punktu. Es viņus numurēju, piefiksēju viņu stāvokli.” Tam seko ievainotā transportēšana no kaujas lauka līdz slimnīcai vai pagaidu militārās medicīnas aprūpes punktam.

Kursa instruktori ir zemessargi, kuri ikdienā strādā medicīnas iestādēs, piemēram, Vidzemes slimnīcā, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā un citur. Kā ieguvumu iesaistītie min arī NATO sabiedroto ASV profesionālo karavīru dalību šajā procesā. “Šī ir jauna pieredze, kuru mēs guvām ar amerikāņu kolēģiem. Balstīta uz tā, kā viņiem pieredze bija Afganistānā un Irākā. Mēs cenšamies saprast, kā varam pārņemt un uzlabot savos apstākļos,” uzsver Edgars Kajons.

Divdesmit dienu ilgais kurss ir jau noslēguma fāzē – turpmākās dienas apmācāmie kārtos praktiskās ieskaites, lai pēc noslēguma ceremonijas būtu tiesīgi sniegt palīdzību karavīriem militāra apdraudējuma laikā. 


#SIF_NVZ2022