Karavīri un zemessargi Vidzemē trenējas kopā ar ugunsdzēsējiem

Nacionālo bruņoto spēku militāro mācību “Namejs 2022” rudens posms turpinās. Pagājušajā nedēļas nogalē arī Vidzemē pārvietojās militārā tehnika, karavīri un zemessargi ar mācību munīciju. Dzirdami bija ne tikai kauju imitēšanas trokšņi, bet arī glābēju transportlīdzekļu sirēnas. Mācības bija tik reāli veidotas, ka, piemēram, ugunsdzēsējiem sākumā tiešām šķita, ka ir īsta trauksme.  

Militārajās mācībās Valmierā pirmo reizi iesaistījās arī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Vidzemes reģiona brigāde. Viens no pēdējiem mācību incidentiem notika militārās bāzes noliktavās ar augstas bīstamības ugunsgrēku. Zemessardzes 22. Kaujas nodrošinājuma bataljona komandieris Dmitrijs Oreškins stāsta: “Tās ekipāžas, kuras mēs redzam šeit, viņi nezināja, ka šīs ir mācības, viņiem tas bija reāls izsaukums, kuru mēs iepriekš bijām saskaņojuši ar VUGD vietējo vadību.”

“Tā ir iespēja, nezinot mūsu darbiniekiem, pārbaudīt spējas un kopējo sadarbību, jo militārā bāze, kā mēs zinām, ir objekts, kur mēs katru dienu nevaram iekļūt,” pauž VUGD Vidzemes reģiona brigādes komandieris Andris Kellijs.

Ugunsgrēkam šādā vietā ir daudz risku un arī glābēju rīcība ir citāda – teritorijā var būt sprādzienbīstamas vielas, kā arī draudi pašu drošībai. Taču šāda apdraudējuma scenārija izspēle ir ieguvums ne tikai ugundzēsējiem un glābējiem, bet arī karavīriem un zemessargiem. Dmitrijs Oreškins: “Pirmkārt, kā mūsu pašu bāzes apsardzes vienības reaģē uz aizdegšanos, kad tiek pamanīts, kā tas aiziet, kad tiek noziņots, kad tiek izsaukti ugunsdzēsēji. Tad pēc ugunsdzēsēju ierašanās dažādas procedūras – sadarbība starp vietējo bāzes apsardzi, starp VUGD darba vadītāju un viņa komandu.”

Tāpat zemessargu uzdevums bija arī nodrošināt gan militārās bāzes, gan arī apkārt esošās civilās kritiskās infrastruktūras drošību pret, piemēram, pretinieka sabotāžu un diversantu grupām, kuras varētu būt iefiltrējušās teritorijā. 

Paralēli ugunsgrēka likvidēšanai bāzē Valmierā norisinājās arī militārās medicīnas mācības “Ausma”. Dmitrijs Oreškins: “Šīs mācības abas ir cieši saistītas. Tikko vērotajā ugunsgrēka incidentā ir arī cietušie, kuri tiek evakuēti uz militāro hospitāli, kas šobrīd ir izvietots Brenguļu sporta zālē.”

Šajā uzdevumā iesaistīts bija ir arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests, kā arī Vidzemes slimnīca, uz kuru ar militāro tehniku mācību nolūkos transportēja cietušos. Ikgadējās militārās mācības visā Latvijā turpināsies līdz 9. oktobrim. 


#SIF_NVZ2022