Kārķu iedzīvotāji neizpratnē par pazudušu vēstuļu kastīti

Aizvadītās vasaras nogalē Valkas novada Kārķos tika slēgta pasta nodaļa, bet tagad pazudusi arī pagasta centrā esošā vēstuļu kastīte. Pagasta iedzīvotāji pauž neizpratni, kāpēc tik ļoti viņiem tiek samazināta pasta pakalpojumu pieejamība un ir skeptiski par “Latvijas Pasta” piedāvājumu - pakalpojumu saņemt dzīves vietā.

Kārķu pagastā aizvadītās vasaras nogalē iedzīvotāju sašutumu un neizpratni jau izsauca pasta nodaļas darbības modeļa maiņa, kurai sekoja slēgšana. Tagad no pagasta centra pazudusi arī gadiem esošā vēstuļu kastīte. “Esmu šokēta! Divreiz mēnesī noteikti šeit nesu vēstules,” saka Mārīte Meļņika.

“Protams, ka bija vajadzīga. Vēstules sūtu. Interneta nav man, ar to es nedarbojos, vēstule bija vēstule,” norāda Vilnis Veinbergs.

“Man nav vairs, ko teikt, Tāda līdzjūtība ir tai paaudzei, kas vēl aktīvi sūta pastkartītes, vēstules, kam tas ir ļoti svarīgi,” uzsver Dana Purviņa.

“Latvijas Pastā” skaidro, ka regulāri tiek veikts pakalpojumu monitorigs un visam pamatā ir pieprasījums. Vēstuļu sūtījumi ir tā pozīcija, kas valstī samazinājusies par 10 procentiem. “Ja runā par konkrēto teritoriju, tad šeit bija viena vēstule vidēji nedēļā, ko iedzīvotāji ievieto šajā vēstuļu kastītē,” norāda Gundega Vārpa, “Latvijas Pasta” pārstāve.

Pēc šīm dažām vēstulēm ir jābrauc. Pēc noteikumiem vēstuļu kastīte jāiztukšo reizi dienā. “Tas nozīmē to, ka mēs katru dienu braucam. Mūsu darbinieks tērē savas darba stundas, attiecīgi tērējam degvielu, kas kļūst ar katru brīdi arvien dārgāka, lai pārbaudītu vēstuļu kastīti, pretējā gadījumā mēs nedrīkstam to izvietot,” uzsver Gundega Vārpa.

Kārķu pagasta iedzīvotāji nav atstāti bez risinājuma. Iedzīvotājiem ir izsūtīta informācija, ka vēstuli var nodot pastniekam, to iepriekš piesakot. “Nekā es nezinu par tādu mājās pakalpojumu! Ko tad viņi vēstuli manā vietā rakstīs?” vaicā Vilnis Veinbergs.

“Latvijas Pastā” atzīst, ka teritorijās, kur sarūk iedzīvotāju skaits, būs vien jāpieņem šis pakalpojumu veids - vēstuli, bandroli vai sīkpaku uzticēt pastniekam. Gundega Vārpa: “Tas ir bezmaksas pakalpojums, pastnieks to sniedz bez maksas, ja arī viņš jums neko neved konkrētajā dienā, bet atbrauc pēc vēstules, par to nekas nav jāmaksā. Attiecīgi šis ir arī tāds veids, ko ir akceptējusi Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija - kā risinājumu, lai nodrošinātu pakalpojumu pieejamību, bet izslēgtu šos nevajadzīgos zaudējumus.”

“Latvijas Pastā” vērtē, ka šis, iespējams, būs nākotnes modelis arī cituviet laukos, kur ir mazs iedzīvotāju skaits. Saprotot, ka šis laiks liek meklēt jaunus risinājumus arī pasta darbībā, runājot par Kārķiem, gan pasta nodaļas slēgšanas gadījumā, gan arī šoreiz, šķiet, ka ir pietrūkusi informācija un skaidrojums gan pagasta pārvaldei, gan iedzīvotājiem.


Foto: Freepik