Karoga dienā Skrundā piedalās izaicinājumu spēlē “Jaunie Skrundas sargi”

29. janvāris pirms 105 gadiem bija auksta, bet saulaina diena. Latvijā bija karš. Nesen iegūto brīvību vēlējās atņemt Padomju Krievija. Bet šai dienā pulkvedim Oskaram Kalpakam izdevās pārraut neveiksmju virkni un nemitīgu atkāpšanos, viņa vīri uzbrukumā padzina ienaidnieku no Skrundas. Skrundā 29. janvārī svin Karoga dienu un par tradīciju jau ir kļuvusi arī piedzīvojumu un izaicinājumu spēle “Jaunie Skrundas sargi”. Pirmo reizi tā notika militārajā poligonā “Mežaine”. 

Militārajā poligonā “Mežaine” uz sacensībām “Jaunie Skrundas sargi” sapulcējušās 36 komandas no dažādām vietām. Kad saņemtas uzdevumu kartes, piedzīvojums var sākties. Priekšā deviņi kontrolpunkti. 

Līdzīgi kā pirms 105 gadiem pulkveža Oskara Kalpaka vīriem pārbaudījumi prasa ne tikai spēku un atjautību, bet arī komandas sadarbību. Piemēram, ievainotā transportēšana, mašīnas stumšana, iedomāta purva šķērsošana. “Katram ir vairāk kāda pieredze – šķērsošanā vai stumšanā, atjautības uzdevumos. Tas mūs vieno, tāda viena laba komanda, katrs kaut ko saprot katrs savā sfērā,” saka jaunsargs no Liepājas Mareks Burdajs.

Komandai no Skrundas emocijām bagāts izvērtās kontrolpunkts “Šķēršļotā laipa”, kur bez komandas dalībnieku iedrošināšanas nu nekādi.  “Šis bija ļoti, ļoti grūti, jo kastes bija ir ļoti, ļoti smagas.Tur bija ļoti liela atstarpe starp tiem kokiem, kas bija jāpārlec, nereāli tikpat kā,” saka dalībniece no Skrundas  Elvita Geislere.

Pirmo reizi spēle notiek militārajā poligonā, tas jauniešiem ļauj arī ierāpties pa logu daudzdzīvokļu mājā, līst pa caurulēm un izjust zemessargu ikdienu, kas te regulāri trenējas.  “Ir tādas dažādas sajūtas, nedaudz varbūt baisas, bet tajā pašā laikā mēs vairāk varam kaut ko uzzināt par vēsturi. Un arī sev sevi pilnveidojam,” saka dalībniece Kalvenes pamatskolas Kate Jonase 

“Šeit poligonā materiāltehniskie līdzekļi ir vairāk nekā, teiksim, pilsētā, nav nekur jāved un viss ir uz vietas, varam salikt, izmantojot varbūt vairāk no kaujas tehnikām, kā mašīnu, piemēram, ielikt caurules,” saka poligona “Mežaine” atbalsta daļas priekšnieks, kapteinis Aigars Pūce.

Šī spēle ir viens no pasākumiem Skrundas Karoga dienā. Pirms 105 gadiem pēc ilgstošas atkāpšanās kalpakieši sagatavojās uzbrukt lieliniekiem, iebrucējiem, kas vēlējās Latvijai atņemt nesen iegūto brīvību. Togad 29. janvāris bija auksts, mīnus 15 grādi, bet tāpat kā šogad – saulains. Kauja sākās sešos no rīta, bet vienpadsmitos Skrunda jau bija atbrīvota. Ienaidnieks atkāpās līdz Saldum. Tas bija liels panākums. 

Oskara Kalpaka muzeja filiāles vadītājs Roberts Sipenieks: “Skrundas kauja noslēdz periodu, ko mēs saucam būtībā par atkāpšanos, jo turpmākais mēnesis pēc Skrundas kaujas ir bez lielām aktivitātēm. Tie ir izlūkgājieni atsevišķi Lēnu apriņķī, Jaunmuižas virzienā, bet turpmākais mēnesis ļoti ārkārtīgi lietderīgs pagaidu valdībai un latviešu atsevišķiem bataljonam, jo ir iespēja mobilizēt karavīrus Kurzemes dienvidu pagastos.”

Bet jaunie Skrundas sargi pēc paveiktajiem uzdevumiem tika arī pie silta cienasta - karstas tējas un zupas.