Karostas vēsturisko apbūvi savieno ar jaunu rūpnīcu

Lai gan Liepājā Karostā pēdējo četru gadu laikā jau uzceltas vairākas rūpnīcas, tagad pirmoreiz tiek būvēta ražotne, kas savienota ar vēsturisko apbūvi – divām Krievijas cara laika ēkām. Rūpnīcas kopējās izmaksas ir 4,2 miljoni eiro un rūpnīcā nākamgad paredzēts izveidot 35 – 40 jaunas darba vietas.

Kad uzņēmums “EB Liepāja” Karostā sāka meklēt vietu jaunas būvniecības veidņu paneļu ražotnes celtniecībai, bija izvēle to darīt pilnīgi tukšā vietā vai uz zemesgabala, kur jau atrodas divas 19. gadsimta beigās celtas virsnieku dzīvojamās mājas. Tās bija Liepājas SEZ pārvaldes pārziņā, jau daudzus gadus stāvēja tukšas un ļoti sliktā stāvoklī. Atbilstoši pilsētas attīstības plānam, veicot jaunu apbūvi, vismaz pret Zemgales ielu vērsto namu fasādes jāsaglabā to vēsturiskajā izskatā. “EB Liepāja” izšķīrās par labu vēsturei, lai gan tas ievērojami sadārdzināja projektu.

Kā stāsta SIA “EB Liepāja” valdes loceklis Māris Pētersons: “Lētāk būtu bijis viņu nojaukt un uzcelt jaunu. Šai mājai ir aura. To tiešām var sajust. Tā aura ir pozitīva un sajūta ļoti laba. Vai tāda būtu, ja mēs to būtu nolīdzinājuši līdz ar zemi un uzcēluši jaunu, iespējams, lētāku stikla klucīti, neesmu pārliecināts.”

Topošās rūpnīcas arhitekts Gundars Vīksna gan uzsver, ka šī nav vēsturisku ēku restaurācija. No vienas, kur atradīsies ofisa telpas, tiks saglabātas un atjaunotas tikai ārsienas, savukārt no otras mājas atlikušas tikai divas sienas, kas iekļautas jaunās rūpnīcas būvapjomā. Jāpiebilst, ka abām ēkām nav piemērots arhitektūras vai pilsētbūvniecības pieminekļa statuss.

Būvdarbus un seno ēku fasāžu atjaunošanu veic uzņēmums “UPTK”, kas atzīst, ka darbi tagad – pandēmijas laikā mazliet iekavējušies strādnieku slimības un materiālu ieilgušās piegādes dēļ, taču viss tikšot pabeigts norunātajā laikā – līdz nākamā gada vasarai. SIA “UPTK” vadītājs Zigurds Kirhners atzina: “Liels darbs ir šo ķieģeļu atjaunošana, aizmūrēšana. Ar šiem pašiem vecajiem ķieģeļiem strādājam. Mūrnieku arī vairs nav tik daudz, kas to labi māki darīt. Visi gandarīti par to, ka te nestāv kaut kāds klucis, ka šeit vēsturiska ēka tiek atjaunota.”

Par iespēju Karostā celt jaunu rūpnīcu vai biroja ēku, sapludinot to ar kāda vēsturiska nama fasādi, Liepājas SEZ pārvalde cer ieinteresēt vēl kādu uzņēmēju. Pagaidām nevienu konkrētu investoru viņi gan nosaukt nevar, un tukšo, nevienam nevajadzīgo cara laika māju stāvoklis turpina pasliktināties.


Foto: TV Kurzeme