Karš Ukrainā piepilda sapni par Zemessardzi

Zemessardzes 46. kājnieku bataljons, kas darbojas Talsu un Ventspils novados, no pirmajām kara dienām Ukrainā saņēmis vairāk nekā 80 interesentu pieteikumus. Vismaz trīs reizes tiks palielināts pamatapmācību kursu skaits, lai visus interesentus varētu aptvert.

“Nekad tā arī nav laika” - iemesls, kāpēc Tija Svikule sapni par militāro jomu līdz šim tā arī nepiepildīja, bet notikumi Ukrainā bija stimuls rīkoties. Ikdienā Tija Balgales pagastā ar saviem “Pērkonzirgiem” māca interesentiem rūpēties par zirgiem un dabu. Viņa ir pārliecināta, ka Zemessardzē iegūs zināšanas, kas ne tikai ļaus aizstāvēt savu valsti. “Es vēlos bērniem un pieaugušajiem mācīt lietas, kā dabā izdzīvot, kā dabā tikt galā ar dažādām problēmām, iekurt uguni, izveidot sev kaut kādu naktsmītni, ja tas nepieciešams… Man tam ir vajadzīgas zināšanas. Uzskatu, ka Zemessardzē šīs zināšanas ļoti labi iegūšu,” saka Tija Svikule, topošais zemessargs.

Kamēr Tija vēl tikai gaida atbildi, vai izturēs Zemessardzē nepieciešamās pārbaudes, lai jau maijā nodotu zvērestu, tikmēr talsiniece Ilze Pečule Zemessardzē ir jau 16 gadus. Ikdienā viņa ir ģimeņu un bērnu attīstības centra “Brīnumiņš” psiholoģe, daudzi pat nenojauš viņas militāro dzīves aicinājumu. Zemessardzē Ilze darbojas kaujas atbalsta rotā mīnmetēju vadā. Šobrīd viņa par to cenšas runāt atklātāk. “Savā draugu un radu lokā, ja zinu, ka kādam ir bijusi interese, mēģinu motivēt izdarīt šo izvēli iestāties. Ja tas ir bijis viņu domu līmenī, ja tas lēmums ir tāds gaisā karājošs, tad, man liekas, ir tas brīdis, kad izlemt. Iespējams, tas var būt izšķiroši mūsu valstij,” saka Ilze Pečule, 46. kājnieku bataljona zemessargs.

Zemessardzes 46. kājnieku bataljona komandieris, pulkvežleitnants Jānis Lakševics atzīst, ka interese par iestāšanos zemessardzē bija arī agrāk, taču no 24. februāra, kas bija pirmā kara diena, interese ir daudz izteiktāka. Zemessardzē cilvēkus nešķiro pēc tautības, izglītības, specialitātes vai pieredzes, tāpēc komandieris neatklāj, kas par iestāšanos interesējas vairāk. Viņš gan aicina lēmumu pieņemt pārdomāti un bez steigas. “Fiziskā spēja ir, kā saka, trenējama, bet morālā spēja un griba - tā būtu jāpārdomā. Es gribētu teikt, ka tas ir aicinājums uz mūžu - būt daļai no Latvijas un daļai no Latvijas aizsardzības,” skaidro Jānis Lakševics, Zemessardzes 46. kājnieku bataljona komandieris, pulkvežleitnants.

Vai būšana zemessardzē šobrīd uz Ukrainas notikumu fona ļauj justies drošāk, Ilze Pečule atzīst, ka, nē - nedrošība esot cilvēciska. Taču viņa kā 46. kājnieku bataljona zemessargs ir pārliecināta, ka zināšanas ekstremālos apstākļos varētu glābt kādu dzīvību.


#SIF_NVZ2022

Foto: seržants Edgars Grundšteins (Nacionālie bruņotie spēki)