Kārsavā izveido pirmo kultūrvēstures centru kopš neatkarības atgūšanas

Latvijas austrumu pierobežā Kārsavā kopš neatkarības atgūšanas nav kultūrvēstures centra, kas tomēr mazina sabiedrības iesaisti gan pašvaldības, gan arī valsts dzīvē. Tagad tāds ir izveidots - centrs “Līču mājas”.

Ne muzejs, ne izstāžu zāle, bet kultūrvēstures centrs. Tā kārsavieši nodēvējuši vietu, kur pirms simts gadiem atradās vilnas ražotne, padomju laikos pieminekļu fabrika, bet tagad ar šo vietu plānots piesaistīt tūristus. Ekspozīcijās apvienots senais ar moderno. Piemēram, par to, ka Kārsavā uzbūvēta pirmā stacija Latvijas teritorijā, centrā stāsta vagona makets, kurā var arī iesēsties. “Mēs atrodamies gan Sanktpēterburgas-Varšavas lielceļa, pasta ceļa tuvumā, arī pēc tam 19. gadsimtā, kad tika sākta Sanktpēterburgas-Varšavas dzelzceļa būve, kas bija arī pirmais dzelzceļš, kas uzbūvēts Latvijas teritorijā,” saka Inta Jurča, Kārsavas kultūrvēstures centra vadītāja.

Vieta, kur ierīkota Ludzas novada Kārsavas kultūrvēstures centra ekspozīcija, savulaik piederēja Matīsu dzimtai, kuras viens no spilgtākajiem pārstāvjiem bija operdziedātājs Tālis Matīss. Šo pamesto, bet krāšņo akmens mūra ēku pilsētas centrā pašvaldība iegādājās jau pirms vairākiem gadiem, bet bija nepieciešams ilgāks laiks, lai atrastu nepieciešamo finansējumu. “Šajā pusē ir sanācis tā, ka ne muzeja, ne tādas entuziastu vietas, kur uzglabāt vēsturiskas lietas, nav bijis,” norāda Inta Jurča.

Paredzēts, ka šeit varēs notikt arī tirdziņi, ļaujot vietējiem mājražotājiem prezentēt savu produkciju. Turklāt - plānots nevis vienkārši apstāties pie paveiktā, bet attīstīt arī teritoriju apkārt ēkai. “Šeit arī veidojas tāds kā kultūras, jauniešu un sporta centrs. Gan estrāde tepat blakus, gan sporta laukums, te plānots arī skeitparku būvēt,” skaidro Inta Jurča.

Iedzīvotāji “Līču māju” atdzimšanu atbalsta. “Cilvēkus tās “Līču mājas” gan jau piesaistīs: uzņēmējus, mājražotājus. Būs tirdziņi, šosvētdien arī būs,” atzīst kāda kārsaviete.

Šobrīd pašvaldība vēl lemj, vai kultūrvēstures centrs apmeklētājiem būs pieejams bez maksas.