Kartupeļu stādījumos jau atrodamas Kolorado vaboles

Šogad neierasti agri kartupeļu stādījumos atrodamas Kolorado vaboles. Šiem kartupeļu lapgraužiem pa prātam bijusi aizvadītā visai siltā un sniegotā ziema. Augu aizsardzības speciālists norāda - Kolorado vaboles piemājas dārzos sastopamas, jo saimnieki kartupeļus vairākus gadus pēc kārtas stāda vienuviet.

Zemnieku saimniecības “Ķauļi” saimnieks Ēriks Kāposts Brenguļu pagastā šodien devās aplūkot, vai vaboles jau nav atrodamas agrajos kartupeļos.. “Man liekas, nolasīt viņas nevar. Mazā tīrumā varbūt vēl var, bet lielā nevar.”

Turpat netālu arī lielais kartupeļu lauks, šeit tupeņu stādiņi teju kā sāk spraukties laukā no zemes.

Patlaban saimnieka laukos atrodamas jau pieaugušas Kolorado vaboles. Valsts augu aizsardzības dienesta inspektore skaidro, ka, kļūstot siltākam, kartupeļu lapgrauži lien laukā no ziemošanas vietām.

Valsts augu aizsardzības dienesta vecākā inspektore Inga Bēme: “Viņas barojas, pārojas un pašam kartupelim lielu skādi nenodara. Jau 7. Maijā, stādot kartupeļus savā mazdārziņā, jau tad vaboles staigāja.. Kaut gan pavasaris šogad ir vēlāks, likās, ka tas kaut kā būs ietekmējis vaboļu iznākšanu.”

Lielāko postu kartupeļu stādījumiem nodara kāpuri, kuri izšķilsies pēc aptuveni 15 dienām. Valsts augu aizsardzības dienestā skaidro - Kolorado vaboles biežāk sastopamas mazdārziņos, kur šos nakteņu dzimtas augus vienā vietā stāda vairākus gadus pēc kārtas. “Šobrīd visvienkāršākais paņēmiens ir fiziski nolasīt, jo citādi līdzekļi nav šajā brīdī paredzēti un atļauti. Vēlāk, kad būs kāpuru stadija, tad licencētās vietās ir pieļaujami pāris augu aizsardzības līdzekļi,” pauž Inga Bēme.

Arī Ēriks Kāposts atzīst - šovasar nāksies krietni parūpēties, lai kartupeļu stādījumus pasargātu no kaitēkļu uzbrukuma. Ja kartupeļu laukā ar Kolorado vabolēm necīnās, tad ražas nebūs - šie kukaiņi noēd lapas, un stāds nespēj normāli augt. 


#SIF_NVZ2022

Foto: Freepik