Kas notiks ar Lugažu muižu?

Iedzīvotājus Valkas novada Lugažos pamatīgi statraukusi vēsts, ka, iespējams, pašvaldība gatavojas pārdot Lugažu muižu, kurā atrodas vietējais saieta nams. Šejienas kopienai svarīgi, lai šī vieta būtu atvērta sabiedrībai un šeit aizvien notiktu dažādi kultūras pasākumi. Kā ir patiesībā?

Sanākušie ļaudis Lugažu muižas zālē vēl pirms vietvaras ierašanās apspriež, kas, viņuprāt, varētu notikt ar vietējo saieta namu. Vai tas viņiem vēl būs atvērts, kur paliks šejienes amatiermākslas kolektīvi, varbūt kāds šeit ierīkos privātu viesnīcu. Lugažu iedzīvotāja Nora stāsta: “Te ir bērniem pasākumi, sporta nodarbības, viss notiek. Ar kovidu varbūt tā mazāk. Skaidrības nav. Vai tad ir jāpārdod un jāiznīcina viss, kas ir sakopts?”

Lugažu ciema ļaudis satraukusi vēsts, ka Valkas novada pašvaldībai muižu uzturēt esot pārāk dārgi, pašvaldības vadītājs it kā jau esot nolēmis muižu pārdot. Esot pat noteikta cena – 400 tūkstoši eiro. Vietējie gan nezina teikt, kur šādas runas radušās. Lugažu iedzīvotāja Māra Paškevica: “Viena tante teica, tā bija. Klusībā, neko mēs nezinājām. Viens runā. Domājām, ka tās ir tikai tukšas runas. Bet izrādījās, ka tas viss notiks.”

Saieta nams savulaik rekonstruēts, šeit atrodas bibliotēka, notiek mēģinājumi vairākiem amatiermākslas kolektīviem. Tāpat regulāri organizē dažādus kultūras un sporta pasākumus. Valkas pagasta pārvaldes vadītāja Ligita Sīmane stāsta, ja bibliotēkas apmeklētāju skaits esot sarucis, tad kultūras norises apmeklējot gan vietējie, gan arī cilvēki no Valkas. 

Savukārt Valkas novada domes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis lielo satraukumu iedzīvotāju vidū sauc par vētru ūdens glāzē. Tomēr norāda, ka pašvaldībā pašlaik meklē risinājumus, kā šo vietu labāk pārvaldīt. “Pašvaldībai nav bijis un nav plāna šo īpašumu pārdot. Man grūti pateikt, no kurienes šāds stāsts ir radies, jo komitejā teicu, ka tas nav reāli. Cita lieta, ka ir iespējams scenārijs, ka kāda nevalstiska organizācija, kas darbojas kultūras jomā, varētu šo vietu apsaimniekot, nodrošināt pakalpojums, kas šeit ir, gan arī domāt kaut ko jaunu.”

Šobrīd gan skaidri zināms, ka bibliotēka Lugažu muižā iedzīvotājiem vairs nebūs pieejama - tā skaidro Krauklis. “Cilvēki tāpat dodas uz pilsētu. Bibliotēkas pakalpojumus izmantoja 50 cilvēki mēnesī.”

Sarunā ar sanākušajiem ļaudīm pašvaldības vadītājs norādīja, ka Lugažu muižu nākotnē, iespējams, varētu pārņemt kāda vietējo iedzīvotāju pārstāvēta nevalstiskā organizācija. Jo tieši vietējie visvairāk būtu ieinteresēti šo vietu attīstīt, rīkot šeit pasākumus un padarīt zināmāku arī plašakai sabiedrībai.