Kas notiks ar tirdzniecības vietu atvēršanu un ko piedāvā ekonomikas ministrija?

Ekonomikas ministrija vēlas mīkstināt tirdzniecības ierobežojumus un rītdienas valdības sēdei piedāvā piecus variantus: atvērt visus veikalus, atvērt visas tirdzniecības vietas līdz 300 m2, atvērt mazos veikalus līdz 300 m2 ar individuālu ieeju, tirdzniecības vietas ar individuālu ieeju var tirgot visas preču grupas, visi veikali vaļā (brīvdienās tirdzniecības centri slēgti).

Latvijas Tirgotāju asociācija uzskata, ka labākais no šiem variantiem ir tas, ka ļauj atvērt visus veikalus, bet atbalstītu arī to, ka brīvdienās tirdzniecības centri ir slēgti

Henriks Danusevičs, Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidents, saka: “Tas, ko piedāvājam no drošības, lai pārliecinātu premjeru, ka varētu svētdienās veikali būt ciet, un tad līdzsvaram veikali nebūtu pieejami.”

Tomēr valdībā panākta nosacīta vienošanās, ka atbalstīs variantu par mazo veikalu atvēršanu. Danusevičs šo ideju kritizē. “Uzņēmējs nav vainīgs, ja viņš ir izvēlējies vietu, kur viņš nav vienīgais.”

Tirgotāji norāda uz dažu citu valstu pieredzi. Francijā esot slēgti ir tikai lielie tirdzniecības centri, kuru platība pārsniedz 20 tūkstošus kvadrātmetru. Daudzi kā piemēru min arī Igauniju: tur ilgāku laiku veikali, kafejnīcas, frizētavas ir atvērtas. Šīs valsts Veselības pārvaldes direktors ReTV Ziņām skaidro - valsts nostāja ir censties saglabāt sabiedrisko dzīvi pēc iesējas ilgāk atvērtu.

Igaunijas veselības pārvaldes direktors Üllar Lanno: “Tas ir konstants balanss starp ārstiem un slimnīcu tīklu, atsevišķi nodalot Covid-19 slimnīcas, neļaujot infekcijai strauji izplatīties visas valsts teritorijā, kā arī ekonomiskā ietekme uz mūsu valsts budžetu. Tas ir balanss starp šiem trim aspektiem. Un pāri visam ir rūpīgs skaidrojošais darbs sabiedrībai par visiem valdības izdotajiem lēmumiem saistībā ar epidemioloģiju.”

Taču igauņi nu saskārušies ar skarbu realitāti, baudot šādu brīvību - pēdējās dienās Igaunijā Covid-19 inficēto skaits strauji pieaug, valsts gatavojas pieņemt jaunus stingrākus mērus. Latvijas valdības vadītājs Krišjānis Kariņš par ieceri mīkstināt pašreizējos ierobežojumus izsākās visai skeptiski. Viņam pievienojas arī Veselības ministrija.

Kāds būs lēmums valdībā, zināsim rīt, kur ministriem būs jāizsver valsts ekonomiskie aspekti un sabiedrības veselības jautājumi.


Foto: PEPCO Latvija, Facebook