Kas vakcinēsies trešā līmeņa vakcinācijas centros?

Pirmajā aprīlī Rīgā un deviņās valstpilsētās darbu sāks masu vakcinācijas centri. Vēl pēc nedēļas masveida vakcinācija paredzēta arī trešā līmeņa vakcinācijas centros mazpilsētās. Neskaidrību gan vēl esot ļoti daudz. Piemēram, Bauskā, kur plānots viens no trešā līmeņa centriem, jau kopš gada sākuma darbojas pašvaldības izveidots vakcinācijas punkts, un vajadzība pēc vēl vienas vakcinācijas vietas nemaz īsti neesot.

Trešā līmeņa vakcinācijas centra izveidei pašvaldība izvēlējusies jaunās sporta halles pazemes stāvu, kur atrodas cīņu sporta zāle. Hallē, kas ekspluatācijā nodota pagājušā gada nogalē, treniņi notikuši vien pāris reizes, bet tagad cīņu sporta vietā šeit plānota cīņa ar Covid-19.

Bauskas novada Veselības veicināšanas koordinatore Marta Augucēviča pauž: “Pašvaldība atbild par pašu telpu, par aprīkojumu, kas ir galdi un krēsli. Par datoriem un visu pārējo, kas ir saistīts ar reģistrāciju un vakcināciju, atbild “Veselības centru apvienība”, kas ir pakalpojuma sniedzējs. Ar viņiem un Vakcinācijas biroju mums ir plānota tikšanās līdz Lieldienām, lai mēs saprastu, kas ir tas, ko papildus varbūt vēl no mums vajadzētu, un kas ir tas, ko viņi varētu nodrošināt.”

Atšķirībā no pirmā un otrā līmeņa centriem, kas plāno durvis vērt 1. aprīlī, mazie vakcinācijas centri, iespējams, varētu sākt darbu 8. aprīlī, nedēļā veicot 1000 vakcinācijas epizožu. Līdz tam gan vēl jāveic grīdas seguma nomaiņa, marķēšana un telpu iekārtošana. To izdarīt neesot neiespējami, tomēr vajadzības pēc šāda centra gan nemaz īsti neesot. Arī Bauskas ielās uzrunātie iedzīvotāji, kas pēc būtības iedalāmi divās grupās, vakcinācijas vietu trūkumu neizjūtot.

Tas, kam tiks piedāvāts vakcinēties masu vakcinācijas centrā, kādā kārtībā cilvēki šeit nokļūs, kā arī kādas tiek lēstas šāda punkta izveides un uzturēšanas izmaksas plānoto piecu mēnešu darbības laikā, tika vaicāts Vakcinācijas birojam. Saņemtā e-pasta atbilde divas nedēļas pirms iespējamās centra darbības uzsākšanas gan bija pārsteidzoši īsa: “Pirmdien būs vairāk informācijas. Vēl notiek sagatavošanās darbi.”

Jāpiebilst, ka kopš gada sākuma Bauskas slimnīcā pašvaldība jau izveidojusi savu vakcinācijas centru, kura kapacitāte ir 400 vakcīnu nedēļā. Arī praktiski visi ģimenes ārsti šajā apkaimē piekrituši vakcinācijai. Vien pašu vakcīnu nav.

Marta Augucēviča: “Šobrīd mums rindā vēl joprojām ir kādi 140 cilvēki, kas gaida grupā seniori 70+. Mēs šobrīd pat nerunājam par hronisko slimnieku vakcināciju.”

Trešā līmeņa vakcinācijas centri tikšot atvērti mazajās pilsētās, un to kopējā jauda plānota ap 30 000 vakcināciju nedēļā.