Katrs piektais velosipēdists brauc reibumā

Laikam kļūstot arvien siltākam, ceļu satiksmē jau ir parādījušies velobraucēji. Nesen Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD) iepazīstināja ar veikto pētījumu, kurā atklājās diezgan satraucoša aina par to, cik atbildīgi velosipēdu vadītāji attiecas pret savu un satiksmes drošību. 

17 procenti velosipēdu vadītāju Latvijā pie braucamrīka stūres ir sēdušies, apzinoties, ka alkohols ir lietots par daudz, secināts CSDD eiktajā pētījumā. Vidēji Eiropas Savienībā pie stūres reibumā sēžas katrs piektais jeb 20% velosipēdu vadītāji.

CSDD pārstāvis Mārtiņš Mālmeisters uzskata, satraucoši ir tas, ka, gandrīz katrs piektais velosipēdists pie stūres sēžas reibumā. Tomēr velosipēdu vadītāji nav vienīgie, kas braucamo vada alkohola reibumā. Īpaši vasarā grēko arī citi mikromobilitātes braucamrīku vadītāji. “Piemēram, pagājušā gadā vairāku festivālu ietvaros Valsts policija vairākkārtēji pastiprināti pārbaudīja arī elektroskrejriteņu vadītājus. Tur gandrīz, katrs trešais bija alkohola reibumā, dodoties prom no festivāliem uz mājām,” saka CSDD pārstāvis Mārtiņš Mālmeisters.

Mālmeisters uzskata, dodoties uz festivāliem un citiem pasākumiem vasarā, ja riteņbraucēji zina, ka tiks lietots alkohols, būtu tomēr jāpadomā jau pirms tam – uz pasākumu ar velosipēdu nedoties vispār, izdomāt citus veidus, kā pēc tam tiks mājās. “Ja tiek lietots alkohols, tas ir ieplānots, dodoties uz kādu izklaides pasākumu, tad jebkurā gadījumā vadīt jebkura veida transportlīdzekli, nerunāsim par automašīnu, ir pilnīgi izslēgts. Bet vadīt jebkuru transportlīdzekli – velosipēdu, elektroskrejriteni – vajadzētu divtik padomāt, kā es kā persona pēc ballītes apmeklējuma nokļūšu mājās. 

Pētījumā arī noskaidrots, ka teju 40% velosipēdu vadītāji brauciena laikā izvēlas austiņās klausīties mūziku. Tas ir sevišķi bīstami, jo tiek atslēgta viena no galvenajām maņām. Tādējādi zūd arī izpratne par satiksmes drošību konkrētajā situācijā. “Galvenais, lai klausās un dzird, kas apkārt notiek. Es parasti braucu ar vienu austiņu, lai dzird, kas apkārt notiek. Mašīnas brauc vai nebrauc, var paklausīties mūziku pa ceļam, kamēr brauc,” saka velosipēdists Sandis.

CSDD pārstāvis uzskata, ka ir nepieciešams turpināt skaidrot sabiedrībai to, kādēļ viedierīču lietošana satiksmē ir bīstama. Mālmeisters: “Bieži vien ir redzams, ejot pāri gājēju pārejai, cilvēki nepārliecinās, vai transportlīdzeklis plāno apstāties. Bet var redzēt, ka ir iedziļinājies kādā skaņdarbā, kas skan austiņās. Plus vēl telefons rokāsm kaut kas tiek lasīts.”

Mārtiņš Mālmeisters atgādina, ka arī vecākiem ar bērniem vajadzētu pārrunāt svarīgākās lietas, ko ņemt vērā, ja bērns ceļu satiksmē piedalās ar velosipēdu. Tiesa gan – diezgan bieži ir novērojams, ka arī paši vecāki savu bērnu acu priekšā pārkāpj kādu no ceļu satiksmes noteikumiem.Foto: Freepik; ilustratīvs