Katrs sportists ir iespējamais nākotnes talants un čempions

Nedēļas nogalē Murjāņu sporta ģimnāzijas stadionā norisinājās kārtējais Latvijas čempionāts paravieglatlētikā. Pasākuma laikā tika atklāti arī divi vēl nebijuši projekti Latvijā – Treneru un Parasportistu akadēmijas. Tās radītas ar nolūku, lai uzlabotu parasportistu sniegumu un popularizētu parasportu. Savukārt treneriem būs iespēja apgūt padziļinātās apmācības kursu. 

Ideja par Parasportistu un Treneru akadēmijām ir bijusi jau ilgu laiku, taču plānu īstenošanu ietekmēja finansiālās iespējas. Šogad, pateicoties sponsoriem, ir radusies iespēja izveidot akadēmijas, kurās sportisti un treneri var rast sev nepieciešamās zināšanas. Kā norāda Latvijas Paralimpiskās komitejas prezidente Daiga Dadzīte, gan sportistiem, gan treneriem ir nepieciešams izglītoties gan par uzturu, gan uzvedību, jāzina valodas un citas lietas. “Kā mēs teicām, sportists nav tikai muskuļu kalns vai tas, kurš brauc uz sacensībām. Viņam ir jāpārzina daudzas lietas. Kaut vai ētika, uzturs. Ne tikai to dara treneris, bet arī tas jāpārzina sportistam. Jāpārzina arī visas anti-dopinga lietas. Noteikti ir jāmāk sevi prezentēt un parādīt sociālajos medijos. Tā ir apmācība. Kā arī angļu valoda jāiemācās, jo ne visi mums zina angļu valodu. Tā ir ļoti laba lieta. Sportistiem, kuri vēlēsies varēs pieteikties, mēs šādas iespējas dosim.”

Tiek sagaidīts, ka šādu akadēmiju izveidošana piesaistīs vairāk sportistu, kuriem, lai arī dzīve sagādājusi milzu pārbaudījumus, vēlas nodarboties ar kādu sporta veidu. Parasportistu akadēmijas treneris Kristers Kolužs: “Tas ir gan treneriem, gan sportistiem mudinājums. Redzam, ka mūs atbalsta. Varam strādāt ar skatu nākotnē, domāt par augstākiem sasniegumiem un sportistu piesaisti. Katrs jauns sportists ir iespējamais nākotnes talants un čempions.”

Uzņēmuma “Bite Latvija” ģenerāldirektors Arunas Mickevicius uzskata, ka šī ir laba iespēja arī jau pieredzējušajiem treneriem apgūt jaunas zināšanas, lai varētu veiksmīgi savus audzēkņus sagatavot sacensībām. “Domāju, ka šī programma palīdzēs ne tikai jaunajiem treneriem, bet arī pieredzējušajiem. Uzskatu, ka šeit viņi apgūs lietas, kas palīdzēs sportistiem, kuri nodarbojas ar parasportu.”

Līdz ar Parasportistu un Treneru akadēmiju atklāšanu, parasportisti savu sniegumu demonstrēja Latvijas čempionātā paravieglatlētikā. Par Latvijas čempiona titulu parasportisti sacentās tāllēkšanas, sprinta un mešanu disciplīnās. “Šajā pasākumā sveicām tos sportistus, kas ir izcīnījuši vietu uz Parīzes paralimpiskajām spēlēm. Arī es, Latvijas Invalīdu sporta federācijas vadītājs, cenšos saliedēt visus sportistus ar invaliditāti. Personīgi uzrunāju, aicinu. Cenšos pasākumu padarīt interesantāku, atraktīvāku,” saka paralimpietis Aigars Apinis.

Par parasportistu gatavību olimpiādei Aigars Apinis pagaidām atturējās komentēt, jo līdz sacensībām ir vēl vairāk nekā divi mēneši. 

Jāpiebilst, ka augustā sportisti kopā ar saviem treneriem dosies uz vieglatlētikas konferenci Parīzē. Tās mērķis izglītot sportistus par izmaiņām noteikumos, kā arī skaidrot, kā pareizi izdarīt mēģinājumus tehniskajās disciplīnās.