Kavē skolu, jo nevar iegādāties higiēniskās paketes

Meitenēm un sievietēm higiēniskās paketes ir ļoti svarīga prece un nepieciešamība. Nevalstiskajās organizācijas ziņo, ka daļai meiteņu to iegādei dažkārt trūkst līdzekļu, tādēļ mēdz kavēt skolu. Par to diskutē arī sociālo mediju lietotāji un min piemērus, kā šo problēmu risina. 

“Pirmās trīs lietas, ko viņa palūdza nopirkt – zobu pasta, zobu birste un higiēniskās paketes” – šādu ierakstu drīz pēc tam, kad iepazinis kādu meiteni, sociālajos medijos publicējis “OPEN Radošā centra” vadītājs Edijs Klaišis. “Ir viena daļa jauniešu, kuru vecākiem higiēniskās paketes – un ne tikai higiēniskās paketes – nav saraksta augšgalā. Mēs ļoti labi saprotam, par ko runājam – alkoholu utt. Kā var ietekmēt tas, ka nav higēnisko pakešu? Viņa vienreiz neaiziet uz skolu, otrreiz neaiziet uz skolu, trešo reizi neaiziet uz skolu. Rezultātā pasliktinās sekmes, mainās skolotāju attieksme.”

Līdzīgus signālus par to, ka dažādu apsvērumu dēļ meitenēm trūkst higiēnas preču, saņēmusi arī organizācija “Mammāmuntētiem.lv”. “Jau pirms inflācijas saņēmām no skolām un skolotājiem ziņas par to, ka meitenēm trūkst higiēnas preču. Diemžēl man jāsaka, ka paši skolas darbinieki pērk par saviem līdzekļiem higiēniskās paketes,” saka organizācijas “Mammamuntetiem.lv” vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa.

Nav plašu pētījumu par to, cik daudz meiteņu saskaras ar šādu problēmu. Vairākas organizācijas atsaukušās uz uzņēmuma “Procter and Gamble” datiem – katra sestā meitene kavē skolu, jo nav pieejamas higiēnas preces. Tikmēr Labklājības ministrija (LM) iecerējusi nākamā gada sākumā veikt aptauju, lai saprastu problēmas apmērus un risinājumus. “Viens no mūsu redzējumiem ir, ka higiēnas paketes varētu būt pieejamas skolās. Zinām, ka ir atsevišķas skolas, kuras to nodrošina medicīnas punktā, ir pieejamas paketes, kad vajag, tās arī var saņemt, bet tā nav tāda vispārīga pieeja,” norāda LM Valsts sekretāra vietniece Diāna Jakaite.

Inga Akmentiņa-Smildziņa: “Vajadzētu būt normāli, ka tiek pasūtītas un nodrošinātas. Tas ir ne tikai situācijā, kad ir inflācija, jo ir aktuāli vienmēr. Ne vienmēr ir runa par to, ka šai ģimenei nav līdzekļu, bet tas var būt par situāciju, kad meitene nonāk tādā brīdī, kad sākas mēnešreizes un viņai vienkārši nav neviena, kam pajautāt.”

“Ļoti diskutējams jautājums ir arī tas, ka ir pieejams pie skolas medmāsiņām. Tas nozīmē to, ka ir jāieiet šajā kabinetā. Tu nevari ieiet kabinetā, ka to neredz kāds cits. Ir jābūt alternatīvām – nezinu, labierīcībās varbūt ir kāda kaste, kur stāv,” saka Edijs Klaišis.

Šāda pieeja – bez maksas un publiskā vietā pieejami higiēnas piederumi – novērota arī citās valstīs. Vaicājot par pievienotās vērtības nodokļa samazināšanu šādu preču grupai, ministrijā norāda, ka par to esot diskutēts Eiropas Savienības līmenī. Esot noteikta arī direktīva, kas PVN likmi ļautu samazināt. 

Diāna Jakaite: Mēs ar šo jautājumu esam uzrunājuši Finanšu ministriju (FM), pagaidām neesam guvuši atbalstu no FM puses, tur droši vien ir savi apsvērumi – kādēļ.”

FM, jautājot, vai šī tēma ir bijusi tās dienaskārtībā, ReTV Ziņu dienests saņēma rakstisku atbildi, ka no citām nozaru ministrijām šāda pieprasījuma nav bijis.


Foto: Freepik