Kavēta Valmieras teātra rekonstrukcija

Valmieras teātra rekonstrukcijas norisi pašlaik kavē būvniecības sadārdzinājums un neparedzēti apgrūtinājumi, kas atklājās vien demontāžas procesā. Valsts nekustamie īpašumi meklē dažādas iespējas, kā rast nepieciešamo papildus finansējumu, lai ēkā nākamā gada laikā būvdarbus pabeigtu.

Valmieras teātra kolektīvs rekonstrukcijai paredzētās telpas atbrīvoja pērnā gada septembrī. Apaļajā zālē izrādes notika visu sezonu un būs skatāmas arī rudenī. Tāpēc arī, piemēram, teātra galdniecība aizvien atrodas teju vai būvlaukumā. Telpas garums šobrīd esot samazināts par sešiem metriem, jo aiz pagaidu sienas jau rosās būvnieki.

Pašlaik teātra rekonstrukcijas darbi kavējas aptuveni par diviem mēnešiem. Iemesli - ēkas vēsturiskajos būvprojektos aprakstītais nesakrita ar situāciju, kas atklājās demontāžas gaitā. Valmieras teātra direktore Evita Sniedze stāsta: “Vietās, kur jābūt pamatiem, to nebija. Kur jābūt stiprinājuma kolonnām, to nebija. Tas viss nes līdzi laiku un ekspertīzes, protams, arī izmaksas.”

Otrs iemesls - būvniecības izmaksu sadārdzinājums valstī, kas atsevišķās pozīcijās, piemēram, betonam un metālam, jau sasniedzis pat 120 procentus. Valsts nekustamo īpašumu pārstāvis Jānis Ivanovskis-Pigits ReTV neatklāja, cik tieši liels varētu būt kopējais sadārdzinājums Valmieras teātra rekonstrukcijas projektā. Tā pamatotību vēl vērtējot eksperti. Bet nenoliedz, ka tas varētu sasniegt pat 50% no kopējās būvniecības līgumcenas, kas ir 6,7 miljoni eiro. Par sadārdzinājumu projektā jau informēta Finanšu ministrija ar lūgumu piešķirt papildus finansējumu. “Tas prasa laiku un nav ļoti ātri paveicams, jo ir jāsaprot, kur kādas rezerves, kādos projektos, kādi citi termiņi kavējas, kā šo finansējumu atrast un pārdalīt.”

Evitai Sniedzei spilgtā atmiņā Valmieras teātra iepriekšējā rekonstrukcija, kas ilga teju 17 gadus, kā arī sarežģītā Jaunā Rīgas teātra rekonstrukcijas norise, tāpēc, par spīti dažādām grūtībām, teātra kolektīvs būvdarbus pārņemto namu nevēlas atstāt. Pašlaik plānots, ka rekonstrukcija šeit noslēgsies tieši pēc gada. Sagaidot teātra simtgadi, nākamā gada 23. septembrī Lielajā zālē pirmizrādi piedzīvos Raiņa luga “Jāzeps un viņa brāļi” Ineses Mičules režijā.


#SIF_NVZ2022