Kazkopība – nozare ar perspektīvu

Kandavas novada Vānes pagasta zemnieku saimniecība „Birznieki” ir viena no lielākajām kazu audzēšanas saimniecībām Latvijā. Ar vēlmi turpināt vecāku iesākto to pirms pieciem gadiem pārņēma Jānis Tiltiņš. Viņš vērtē, ka šai nozarei ir perspektīva. “Bioloģiskā zemnieku saimniecība „Birznieki” ir kazkopības saimniecība, nodarbojamies ar šo jau no 92.gada, ražojam kazas piena sieru un nākotnē arī kazas gaļu piedāvāsim. Mēs lopus barojam tikai ar bioloģisku produktu, paši audzējam sienu, skābsienu, pērkam gan bioloģiskās auzas,” saka Jānis Tiltiņš, zemnieku saimniecības „Birznieki” saimnieks.

Šobrīd „Birznieku” ganāmpulkā ir ap 200 kazu, šajā nozarē Jāņa ģimene saimnieko jau te 30 gadus. “Manai omītei uzdāvināja no Pierīgas divas kaziņas, no kurām tad arī ir ataudzēts mūsu ganāmpulks, iesākts bija, pamats bija jau, kāpēc kaut ko jaunu sākt, ja ir jau kaut kas gatavs?”

Pārņemot saimniecību un domājot par tās tālāku attīstību, iegūts arī atbalsts jaunajiem lauksaimniekiem. “Mēs jauno zemnieku projektu uzrakstījām, nopirkām tehniku priekš siena vākšanas, tagad mēģinām uzbūvēt gaļas cehu ar Eiropas projektu, projekts ir apstiprināts un nākamajā pavasarī ir jābūt gatavam. Paši ar saviem līdzekļiem jau nevar visu izdarīt, un, ja tu gribi, lai viss tā kārtīgi būtu, tad Eiropas projekti daudz palīdz.”

No kazas piena saimniecībā top 14 dažādu veidu sieri, to gatavošana gan ir Jāņa mammas ziņā. Jānis arī oponē viedoklim, ka kazas piena produktiem ir pārāk specifiska piegarša, kas varētu nebūt tīkama pircējiem. “Jābūt ir labturības apstākļiem. Kad slauc, ir jābūt atsevišķi no kūts, lai nekādas liekas „smaržas” nebūtu. Tas arī ir īstenībā visur piena lopkopībā. Garša ir citādāka, bet tā nav slikta garša, vienkārši cilvēki domā, ka tas ir kaut kas tāds, kas viņiem varētu negaršot. Kad viņi pagaršo, viņiem patīk tā.”

„Birznieki” ir bioloģiskā saimniecība. Lai garantētu produkcijas kvalitāti, ka kazas ir ēdušas tik tiešām tīru zāli, saimniecībā ir nācies likt lietā arī izdomu. “Mēs saviem laukiem priekšā audzējam krūmus, lai būtu tā buferzona. Tad mēs novēršam to, ka kaimiņi varētu kaut ko miglot, jo krūmi ir tā kā aizsargbarjera.”

Turpmāko attīstību „Birzniekos” saista ar gaļas kazu audzēšanu, kā arī, protams, turpināt jau iesākto – gatavot sieru un uzņemt tūristus. 


Foto: Freepik