Ķekavā darba vakanču pietiek, bet ne vienmēr vēlme sakrīt ar piedāvājumu

Ķekavā aizvadīta pirmā darba birža no Ukrainas atbraukušajiem iedzīvotājiem. Vakanču skaita ziņā 28 uz tikšanos atnākušie uzņēmumi varēja nosegt visu piedāvājumu, tomēr nereti darba meklētāju vēlmes nesakrita ar darba devēju piedāvājumu. Vairāki ukraiņi vienojās par iespēju strādāt, jo apzinās, ka svešā valstī dzīvojot jābūt elastīgākiem.

Vēlme atrast darbu no kara šausmām aizbēgušajiem ukraiņiem bijusi jau kopš ierašanās brīža Latvijā. Arī Ķekavas kultūras namā, kur tika organizēta pirmā darba birža Ukrainas bēgļiem, interesentu netrūka.

Pašvaldībā ReTV stāsta, ka novadā reģistrēti ap 300 ukraiņu, 28 darba devēji, kuru uzņēmumi vai filiāles atrodas Ķekavas novadā, vakanču skaita ziņā varētu nodrošināt ar darbu visus. Tomēr vēlmes un piedāvājums nereti atšķiras. Lielākoties uzņēmumiem vajadzīgi pavāri, virtuves strādnieki, konditori, apzaļumošanas tehniķi, kā arī rūpnīcu strādnieki.

Vairums atnākušo vēlas iepazīties ar visiem piedāvājumiem, bet, ja ar kādu darba devēju saruna ievirzījusies vēlamā gultnē, notiek kontaktu un informācijas apmaiņa. Labi zināmajam biteniekam Daugmales Jānim un viņa sievai keramiķei gan aizpildīt vakances izdodas uzreiz. “Man ir ļoti laba pieredze ar toreizējiem (ukraiņiem), un arī tagad pārsvarā viņi ir vai nu radoši cilvēki, vai veiksmīgi uzņēmēji, vai vienkārši forši cilvēki. Gribas palīdzēt šiem ļaudīm,” saka Jānis Sulutaurs, z/s “Dorītes” īpašnieks.

Lai mazinātu bažas, ka Ukrainas iedzīvotāju likumu nezināšanu Latvijā izmantos negodīgi uzņēmēji, darba biržā piedalījās arī NVA. Jāpiebilst, ka algu līmeni Ukrainā nevar salīdzināt ar Latviju. Piemēram, skolotāja Ukrainā par likmi saņem teju vai astoņas reizes mazāk nekā Latvijā, bet arī izmaksas tur ir citas. “Interesē nosacījumi, kādi Latvijā tiek ievēroti. Kāda ir minimālā darba alga, kādi ir nodokļi, cik cilvēks saņems. Kāda ir profesijā vidējā darba alga, ar ko viņi var rēķināties,” saka Ieva Hahele, NVA Rīgas reģionālās filiāles vadītāja.

Kā ReTV norāda NVA, satraukumam par to, ka atrast darbu atbilstoši vēlmēm nebūs iespējams, tomēr īsti neesot pamata. Uzturēšanās dokumenti ar tiesībām strādāt pašreiz izsniegti 9700 ukraiņiem, bet vakanču Latvijā ir vairāk nekā 31 000, no kurām vairāk nekā 7000 paredzētas tieši iebraucējiem no Ukrainas.


#SIF_NVZ2022

Foto: Freepik