Ķekavā nopērkama traumatiska rotaļlieta bērniem

Ķekavā kādā veikalā bērni nopērk spēļu pistoles un ar tām satraumē vairākus mazākus bērnus. Lietas izskatīšana jau nodota Valsts policijai. Patērētāju tiesību aizsardzības centrā saka, ka atbildība gulstas arī uz veikala vadības pleciem. Tikmēr veikala vadība pašlaik neplāno izņemt preci no veikala plauktiem, taču sola ierobežot to tālāko pārdošanu bērniem.

Kādā no Ķekavas veikaliņiem rotaļu pistoles bērniem pieejamas par nepilniem trim eiro. Atsevišķi nopērkamas arī lodītes. Ar it kā nevainīgo rotaļlietu satraumēti jau vairāki mazāki bērni, par ko sašutumu vecāki pauž kādā Ķekavas novada lapā sociālajā vietnē “Facebook”. “No vienas šādas rotaļlietas mans bērns ir iespējams guvis neatgriezenisku dzirdes traumu turpat pie skolas. Iesniegums policijā, protams, ir uzrakstīts, tam tiks pievienots arī mediķu slēdziens.”

No sarunas kameras priekšā uzrunātie vecāki atturējās, taču iesniegumi policijā par notikušo jau nodoti. Valsts polcijas pārstāvis Sandris Zālītis saka: “Baložu policijas iecirknī esam saņēmuši divus iesniegumus no Ķekavas novada iedzīvotājiem par to, ka viņu nepilngadīgiem bērniem – astoņu gadu vecums – , pienākušas klāt citas nepilngadīgas personas. Kā noskaidrojām, 10 gadus vecas, Ar spēļu rotaļu pistoli raidīja šāvienus, pieliekot pistoli pie galvas.”

Valsts policijā piebilst, ka notikums fiksēts video novērošanas kamerās. Ieraksti jau pieprasīti Ķekavas novada domei. Patlaban policija veic arī pārrunas un pieņem paskaidrojumus no visām iesaistītajām pusēm un norāda, ka šāds huligānisms ir sodāma darbība. Sandris Zālītis: “Darbības ir sodāmas. Vienīgā atšķirība ir tāda, ka administratīvā kriminālatbildība ir paredzēta no 14 gadu vecuma. No 11 gadu vecuma var piemērot audzinoša rakstura piespiedu līdzekli. Materiālu izskatīšanas gaitā mēs noskaidrosim subjektu atbilstību likumam.”

Patērētāju tiesību aizsardzības centrā norāda, ka vēl nav saņemti vecāku iesniegumi par notikušo, taču aicina nekavēties un ziņot par tirdzniecībā esošām bērniem nedrošām rotaļlietām. “Mums ir ļoti nepieciešams saņemt detalizētu informāciju, kāda prece, kas ir noticis, kur tā iegādāta, lai varētu uzsākt tirgus uzraudzības darbības, kas nozīmē vērsties pie komersanta. Nepieciešamības gadījumā ņemt šīs preces paraugus, testēt. Ja tā būs nedroša, tad aicināt un piespiest komersantu izņemt to no tirgus,” norāda Patērētāju tiesību aizsardzības centra pārstāve Sanita Gertmane.

Lai arī veikala vadība ir nepatīkami pārsteigta par notikušo, prece tiek tirgota atbilstoši prasībām, pagaidām to izņemt no veikalu plauktiem neplāno. Veikala vadītāja Sanita Gailuma: “Es esmu informēta no Valsts policijas puses, kas ieradās pie mums vakar uz pārbaudi, kā arī no baumām, kas klīst apkārt, bet vecāki paši un skola mūs personīgi nav informējuši. Tās veikalu plauktos būs pieejamas, bet varēs iegādāties tikai bērni kopā ar vecākiem.”

Patērētāju tiesību aizsardzības centrā vēl piebilst – iepriekš jau bijis gadījums, kad citviet no preču sortimenta izņemts rotaļu šaujamierocis. Tādi gadījumi gan nav bieži, jo iedzīvotāji par nedrošām rotaļlietām ziņo reti. 


#SIF_NVZ2022