Kempinga “Abragciems” Zilā karoga pludmalē piesārņojumu radījuši gulbji?

Kempinga “Abragciems” pludmalē, kā ierasts, arī šorīt notiek sporta nodarbības bērniem, tomēr peldēties jūrā jau vairākas dienas nav atļauts. Pārbaudot ūdens kvalitāti, veselības inspekcija atklājusi lielu mikrobioloģisko piesārņojumu, kas teju dubultīgi pārsniedz pieļautās normas. “Šūnu skaitam 100 mililitri ūdens, tā galējā robeža nedrīkst pārsniegt 500, bet te ir 900. Ar zarnu nūjiņu viss ir kārtībā. Tas liecina, ka tas piesārņojums nav svaigs. Entorikoki ir izturīgāki ārējā vidē. Tik ātri neaiziet bojā,” pauž Normunds Kadiķis, Veselības inspekcijas Vides veselības nodaļas vadītājs.

Kempinga “Abragciems” pludmalē, kas jau vairāk nekā piecpadsmit gadus ir Zilā karoga pludmale, šāds gadījums esot bijis tikai pirms astoņiem gadiem, bet tik būtiski rādītāji pārsniegti pirmoreiz. Pludmales apsaimniekotāji uzskata, ka pie šādiem analīžu rādītājiem esot vainīgi gulbji. “Ūdens līmenis nokritās, un no Engures ezera, mūsu fantastiskā milzīgā dabas parka, putni atlidoja uz šejieni baroties. Kaimiņš mums skaitīja - kaut kur 150 gabali esot bijuši. Putni aizlidoja, bet savu vizītkarti atstāja,” stāsta Pēteris Davidenko, kempinga “Abragciems” pārvaldnieks.

Veselības inspekcija gan norāda, ka piesārņojuma avots, visticamāk, esot epizodisks vai pat vienreizējs. “Visticamāk, ir kaut kāda notekūdeņu ieplūde, jo var redzēt, ka ne tikai Abragciemā, bet arī tuvējās tajās jūras pludmalēs ir tas piesārņojums. Ne tik lielā apmērā kā Abragciemā, bet tur kaut kas ir ieplūdis. Bet tikpat labi var būt, ka garāmbraucošs kuģis vai jahta ir savus notekūdeņus izgāzuši, un to jau nevar pieķert,” uzskata Normunds Kadiķis.

Engures novada pašvaldībā gan kategoriski noraida iespēju, ka piesārņojums būtu radies attīrīšanas iekārtu darbības dēļ. “Kas attiecas uz novada attīrīšanas iekārtām gan Engurē, gan Ķesterciemā, gan arī Lapmežciemā, nav mums nekādas indikācijas, ka ir bijušas kaut kādas avārijas jeb citādākas problēmas,” saka Engures novada domes priekšsēdētājs Gundars Važa.

Šonedēļ vides inspekcija paņēmusi atkārtotas analīzes, un kempinga saimnieki cer, ka vējš piesārņojumu būs aizpūtis, jau pēc dažām dienām pludmalē atkal plīvos Zilais karogs. Kādu ietekmi uz ekosertifikāta apliecinājumu nākamajam gadam negaidītais piesārņojums varētu atstāt, vēl esot grūti spriest.

No pārbaudītajām 57 peldvietām pārējās peldēties ir atļauts, bet Klapkalnciema pludmalē, kā arī Gauratas ezerā Dobeles novadā un Daugavas peldvietā “Rumbula” peldēties neesot ieteicams.