Keramikas meistars Uģis Puzulis gatavojas izstādei

Lai arī nav zināms, kad izstāžu zāle Alūksnes muzejā būs atvērta apmeklētājiem, keramikas meistars Uģis Puzulis jau tagad atlasa un pako savus meistardarbus. Alūksnietis ar podniecību aktīvi nodarbojas jau aptuveni 30 gadus, līdz šim ceplis dedzināts jau 270 reizes.

Ja ierobežojumi to ļaus, izstādi atklās jūnijā. Meistars Uģis Puzulis stāsta, ka izmantos ne tikai senāk tapušus darbus, bet tikmēr veidos arī jaunus. ReTV Ziņas iepazīstina ar virpošanas procesu.

Uģis Puzulis stāsta: “Gadā man kādas 2,5 tonnas caur rokām iziet. Un tad, kad ir izmīcīta, var likt uz galvenā amata rīka, podnieka virpas.”

Mālu mākslinieks pērkot specializētā veikalā. Uģis Puzulis atzīst, ka apbrīno podniekus, kuri joprojām mālu gatavo paši – rudenī rok, ziemā saldē, vasarā mērcē, šķidrina un mīca ar kājām.

“Tā pika dejo kā balerīnai kleita. Kad māla pika ir dabūta pa vidu, var taisīt podam apakšu. Rokas gar malu. Un ar īkšķiem dzen pa vidu. Viena roka iekšā, viena ārā, it kā spiež kopā. Un ceļ uz augšu. Un tad var sākt veidot traukam formu. Kur grib sašaurināt, spiež no ārpuses, kur grib platāku - spiež no iekšpuses, bet tad ar otru roku pietur,” stāsta Uģis Puzulis.

Uģis Puzulis saka – šim procesam gan nav pamācības, jo to podnieki darot pēc izjūtām. Virpošana gan ir tikai viena desmitā daļa no darba – seko žūšana, osu likšana, krāsošana un ornamentu iestrādāšana. Trauku cepšana notiek atklātas liesmas tipa ceplī, kurš sasniedz māla dedzināšanai nepieciešamos 1000 grādus.

Alūksnes muzeja ekspozīciju un izstāžu kuratore Linda Apšusala saka: “Izstādē būs keramiķa Uģa plastilīna darbi, kurus viņš ir veidojis skolas laikā, tad būs dažādi tematiskie, kā arī klasiskie māla trauki ar gaumīgo glazējumu: vāzes, svečturi, bļodas. Arī lielformāta fotogrāfijas, kurā būs atspoguļots cepļa kurināšanas process.”


Foto: Uģa Puzuļa keramikas darbnīca "Racupkalns", Facebook