Klausītāji ar sajūsmu pavada Pētera Vaska vijoļkocertu “Vakara gaismā”

Klausītāju aplausu un ovāciju pavadīts, koncertzālē “Cēsis” izskanējis izcilā latviešu komponista Pētera Vaska otrā vijoļkoncerta “Vakara gaismā” Latvijas pirmatskaņojums. Jaundarbu izpildīja britu vijolnieks Hugo Tičati kopā ar kamerorķestri “Sinfonetta Rīga” un diriģentu Normundu Šne.

Komponists Pēteris Vasks pusgadu gaidījis jaundarba pirmatskaņojumu Latvijā. Godinot komponistu 75 gadu jubilejā, šis notikums Cēsu koncertzālē bija iecerēts jau aprīlī. Iedvesmu jaundarba radīšanai autors smēlies Latvijas dabā. “Vakara gaisma sevī ietver visus manus ideālus, manu mīlestību, manus sapņus - piepildītos, nepiepildītos. Viss tas kopā ir šajā vakara gaismā. Tur katra nots ir izsāpēta, izjusta, un es esmu atbildīgs par katru noti, tur es esmu ielicis visu, ko es varu ielikt jebkurā savā skaņdarbā,” saka Pēteris Vasks, komponists.

Jauno vijoļkoncertu Pēteris Vasks radījis Zviedrijā mītošajam britu vijolniekam Hugo Tičati. Komponists viņu vērtē kā mākslinieku, kurš no visas sirds spēj izjust mūziku un viņa vijoļspēli kā īpaši virtuozu. Abi mākslinieki uzsver - mēs esam gara radinieki. “Man šķiet, tas ir ļoti raksturīgi Pēterim, lielai daļai viņa mūzikas: šis dialogs starp pretstatiem, starp mūsu ciešanām, mūsu pūliņiem, bet tajā pašā laikā - šī skaistā transcendence. No vienas puses - šis kaislīgās zemes dzīves pieredzes iemiesojums, un tad jau atkal nāk gaisma un ved mūs tālāk,” saka Hugo Tičati, vijolnieks.

Klausītāji koncertzālē “Cēsīs” Vaska vijoļkoncertu pavadīja ar grandioziem aplausiem un stāvovācijām. Klāt bija arī Pētera Vaska ģimene. “Es zinu, cik ļoti viņš gaidīja šo koncertu. Viss, kas notiek Latvijā, viņam ir ļoti svarīgi, un tas, ka tas vispār notiek, mēs esam ļoti laimīgi,” pauž Laura Karpinska, koncerta apmeklētāja, Pētera Vaska meita.

Savukārt klausītāji atzina, ka dzirdētais rosina pārdomas, jo Pētera Vaska jaundarbā atklājas jauns, autoram līdz šim neraksturīgs skanējums. 

Jūnijā koncerts piedzīvoja pasaules pirmsatskaņojumu Stokholmā, Tičati paša veidota orķestra izpildījumā. Taču jaundarbu dzirdēt pašu mājās Latvijā autoram esot īpaši saviļņojoši. “Es esmu tik laimīgs! Tas beidzot ir noticis. Vajadzēja pavasarī, bet tagad rudenī - vēl jo skaistāk,” atzīst Pēteris Vasks.


Foto: Sinfonietta Rīga, Facebook