KNAB: Aizdomas par partiju finansēšanu “shēmām” ir jau sen

Skandalozais gadījums ar partijas “Latvijas Attīstībai” iespējamo nelikumīgo finansējumu šobrīd ir KNAB īpašā redzes lokā. KNAB vadītājs Jēkabs Straume intervijā ReTV Ziņām atzīst, ka izmeklēšanas gaitā šo lietu no resoriskās pārbaudes, iespējams, varētu pārprofilēt uz kriminālprocesu. Aizdomas, ka partijas izmanto neskaidras izcelsmes naudu, esot jau gadiem.

Uzmanību tam, ka partijā “Latvijas Attīstībai” notiek nelikumīga finanšu aprite, pievērsa no partijas aizgājušais Māris Mičerevskis. Viņš publiski apgalvo, ka sponsoru nodotā nauda tiek sadalīta biedriem un tie to ieskaitīta partijas kasē. Pats Mičerevskis atzinis, ka tā ir darījis, tātad piedalījies nelikumībās. Tagad viņš sadarbojas ar KNAB. Jēkabs Straume ReTV Ziņām atzīst – šāda shēma izmeklētājiem ir zināma.

“Aizdomas par to ir bijušas jau ilgus gadus. Iemesli tam ir dažādi, un viens no tiem ir tas, ka ir šie neskaidras izcelsmes finanšu līdzekļi,” saka KNAB vadītājs. 

KNAB atzīst – šobrīd tiek vērtēta visa partijas finanšu plūsma. “Tās nav tikai grāmatvediskas pārbaudes; mēs savās pārbaudēs vadamies pēc informācijas, kas mums nāk arī no citiem avotiem. Tai skaitā, no kādu personu ziņojumiem, par to, ka ir paši piedalījušies kādā pārkāpumā, paši piedalījušies, vai ir kāda informācija par to. Ļoti labi, ka ir personas, kuras izvēlas ziņot – tas ir būtiski.”

Tāpat KNAB vadītājs pieļauj – ja tiks gūti pierādījumi, šo lietu varētu pārkvalificēt par kriminālprocesu: “Tāda iespēja vienmēr pastāv, viss atkarīgs no tā, kas pārbaudes laikā tiks noskaidrots. Mēs gribētu, lai sabiedrība zinātu, vai tā ir taisnība vai nav, bet es solīt nevaru. Tas ir izmeklēšanas darbs, kurā grūti prognozēt, kāds būs rezultāts.”

Šobrīd lieta ir kā resoriskā pārbaude, taču arī tā paredz atbildību. “Tas nenozīmē, ka nav nekāda atbildība, ir administratīvā atbildība iespējama personām, gan arī politiskajai organizācijai par pārkāpumiem, ja politiskās organizācijas lēmējvara ir bijusi iesaistīta šādās darbībās,” saka Straume.

Kriminālprocess nosaka, ka tā kļūst par kriminālatbildību, ja tā tiek veikta lielos apmēros. Krimināllikuma izpratnē lielie apmēri ir 50 minimālās mēnešalgas, kas šobrīd sastādītu 21,500 eiro.”

Runājot par personām, kuras tiek no KNAB puses šobrīd vētītas, KNAB vadītājs ReTV Ziņu intervijā bija izvairīgs: “Mēs nešķirojam. Tas nebūtu svarīgi, kura ir persona, kas būtu iesaistīta kādā pārkāpumā. Es nevienu negribētu saukt par pārkāpēju, kamēr vien tas nav pierādīts,” saka Jēkabs Straume.