Ko darīt, ja bojāta nauda?

Naudas zīmēm nonākot apritē un ceļojot no viena pie otra, ar laiku tās nobružājas. Reizēm banknotes arī ieplīst, pat gadās, ka tām noplīst kāda lielāka daļa. Iedzīvotāji galvaspilsētā bojātās naudas zīmes var apmainīt Latvijas Bankā. Ko tādās situācijas darīt Latvijas reģionos dzīvojošajiem?

Ja netīšām ir gadījies sabojāt kādu naudas zīmi, jāatceras, ka Latvijas Bankā to varēs apmainīt, ja pāri ir palikusi vismaz puse no bojātās banknotes. Tāpat svarīgi, ka ir iespējams atpazīt kādu no naudas pretviltošanas elementiem. Latvijas Bankas eksperts norāda, lai cilvēkiem reģionos šāds negadījums neradītu vēl lielākus zaudējumus, apmaksājot papildus ceļa izdevumus uz galvaspilsētu, bojāto banknoti bankai var nosūtīt arī pa pastu. Latvijas Bankas Naudas tehnoloģiju daļas vadītājs Aleksandrs Antiņš: “Latvijas Bankas mājaslapā var aizpildīt iesniegumu. Vajag norādīt komercbankā norēķina kontu. Tad, kad tiks veiktas visas formālās un identifikācijas darbības, tad tiks veikts pārskaitījums.” 

Ja naudas zīme nav ļoti stipri bojāta un to iespējams salīmēt, ar to iespējams norēķināties arī kādā tirdzniecības vietā. Veikals, izmantojot inkasācijas pakalpojumus, to varēs nodot Latvijas Bankai. 

Tiesa gan – veikalnieku pienākums nav obligāti mainīt bojātu naudu, jo arī viņiem ir jābūt pārliecinātiem par banknotes īstumu. Latvijas Bankas pārstāvis vēl norāda, ka ieplēstu vai salīmētu naudu nevajadzētu mēģināt iemaksāt bankomātos vai citās pašapkalpšanās ierīcēs, jo sabojāta bankonote iekārtās var radīt sastrēgumu vai pat tās bojāt. Kopumā pērn saņemti vairāk nekā 600 iesniegumi par bojātu naudu. Visbiežāk nauda izmazgāta veļasmašīnā, tai klāt tikuši dzīvnieki, banknotes degušas. Antiņš: “Ģimenes konflikti, prettiesiskas darbības, ikdienas sadzīves lietas, bērni paspēlējušies, ieliek aploksnē un veic ģenerāltīrīšanu, saplēš naudas zīmi. Ir bijis, ka būtiskas naudas zīmes aizmirst jakās un iemet ugunskurā.”

Jāpiemin, ka Latvijas Bankā pret eiro var samainīt arī bojātas latu banknotes. Tomēr jāatceras, ja naudas zīme ir sabojāta apzināti, bankai ir tiesības to nemainīt pret citu. Latvijas Banka bojātas banknotes izņem no apgrozības, speciāla iekārta tās iznīcina, to vietā apgrozībā laiž jaunas naudas zīmes.