Koklētāji gatavojas Dziesmu svētkiem

Šogad Dziesmu svētku repertuāru sākuši apgūt arī koklētāji. Tas neesot viegls, bet degsme piedalīties nākamās vasaras svētkos esot liela, īpaši jauniešiem, kuriem tā pa īstam neesot izdevies izbaudīt skolēnu Dziesmu svētku gaisotni. Oktobrī jau aizvadīti četri reģionālie koncerti, bet nedēļas nogalē Jelgavā notika Rietumlatvijas reģiona koklētāju Dziesmu svētku modelēšanas koncerts.

Jelgavas kultūras namu šoreiz pieskandina koklētāju izpildītās tautas dziesmas, kas izskanēs nākamā gada dziesmu svētku kokļu lielkoncertā “Laika upe”. Uz Dziesmu svētku modelēšanas koncertu ieradušies vairāk nekā astoņdesmit koklētāji no Rietumlatvijas reģiona, kuri dziesmu svētku repertuāru pašreiz jau apguvuši. “Es teiktu, ka repertuārs šogad ir grūts un prasa lielu, lielu darbu gan no dalībniekiem, gan vadītājiem, bet es ceru, ka kopumā iznāks krāšņs koncerts. Protams, ka mēs gaidām, vēl jo vairāk esam gaidījuši arī skolēnu dziesmusvētkus, kuri pagāja tādā mazliet dīvainā gaisotnē,” saka Valda Bagāta, Babītes koklētāju ansambļu “Balti” un “Dzītariņi” vadītāja.

Daudziem uzrunātajiem jauniešiem nākamā gada Dziesmu svētki, kas aizritēs 150. jubilejas zīmē, būs pirmie viņu mūžā, tāpēc satraukums esot vēl lielāks.

Kā ReTV skaidro koncerta mākslinieciskā vadītāja, programma veidota balstoties uz trīs dziesmus vētku koncepcijas stūrakmeņiem: tradīcijām, tagadnīgumu un turpinājumu. “Mēs esam speciāli izvēlējušies šādu programmu, lai parādītu, kādi esam šobrīd, gan arī parādītu lieliskās tradīcijas, arī pasapņotu, kāda mums būs nākotne un kāda tur varētu būt kokles mūzika,” saka Kristīne Dmitrijeva, koncerta “Laika upe” mākslinieciskā vadītāja. 

Arī koklētājiem – tāpat kā citiem pašdarbības kolektīviem – kopā sanākšanas un muzicēšanas prieku divus gadus ierobežoja kovida pandēmija, tomēr kolektīvu skaits neesot sarucis. “Ir daļēji nomainījušies ansambļu sastāvi. Nākuši jauni dalībnieki, kuriem varbūt vēl nav tās pieredzes, bet ir vēlme muzicēt. Ir arī ļoti pieredzējuši mūziķi. Mūsu galvenais uzdevums ir sakausēt jaunību un to pieredzi vienotā veselumā,” pauž Dainis Vuškāns, Latvijas Nacionālā kultūras centra pūtēju un kokļu mūzikas eksperts.

To, kā tas būs izdevies, eksperti pārbaudīs aprīlī koklētāju Dziesmu svētku skatēs. Ja repertuārs būs apgūts vajadzīgajā līmenī, šķēršļu dalībai Dziesmu svētkos nebūšot.


#SIF_NVZ2022