Kokskaidu granulām neadekvātas cenas

Kokskaidru granulas šobrīd ir viens no kurinājamajiem, kuram būtiski turpina pieaugt cena, taču daļa pircēju pamanījuši, ka, iespējams, tiek veidots mākslīgs deficīts, lai cenu kāpinātu. Konkurences padome šo tirgus segmentu šobrīd nevērtē un pagaidām nevar apstiprināt aizdomas par neatļautu cenu vienošanos.  

Cerībā, ka, tuvojoties apkures sezonai, kokskaidru granulu cena stabilizēsies, valmierietis Klāvs vasaras mēnešos kurināmo iepirkt nesteidza. Kaut gan pavasarī, veicot pēdējo pirkumu, ražotājs esot brīdinājis - cenas kāpšot. “Būtu palielinājums kara dēļ Ukrainā vai piegādātāju dēļ. Vienīgais, ko noteica, ka Latvijā lielais vairums granulu bija no Krievijas un Baltkrievijas,” stāsta valmierietis Klāvs Skrastiņš.

Tuvojoties apkures sezonas, valmierietis apsekojis, kas ar cenām notiek interneta vidē. Tur viņš pamanījis vairākus potenciālos krāpniekus pat no ārvalstīm, kā arī iespējamos spekulantus, kas kokskaidu granulas varētu būt iegādājušies vasarā vēl krietni lētāk, tagad tās cenšas pārdot jau par augstāku cenu. Tāpat viņš sazinājies ar vairākiem ražotājiem un ievērojis, ka cena visiem ir viena. Viņam radās aizdomas, ka pastāv nelegāla vienošanās par cenām. Klāvs Skrastiņš: “Apzvanot vismaz 10 kontaktus Valmieras rajonā, Cēsu rajonā, Valkas rajonā, kur te ir lielākie ražotāji, visiem cena ir vienāda, pilnīgi vienāda, granulu pieejamība, lai gan visi teica, ka granulas ir deficīts, granulas var nopirkt kaut vai uzreiz tajā pašā dienā, kaut vai pēc stundas.”

Konkurences padomes pārstāve Ieva Dāboliņa ReTV Ziņām norādīja, ka tieši kokskaidu granulu tirgus pašlaik netiek pētīts. Viņuprāt, cenas šajā nozarē nosaka brīvā tirgus likumi, nelikumīgas vienošanās nav pamanītas. “Tas, ko mēs šeit redzam, - tās cenas tomēr ir atšķirīgas, ir tikai ievērojams cenu kāpums, kas automātiski nenozīmē, ka tur varētu pastāvēt kāda iespējama aizliegta vienošanās.”

Konkurences padome tiešām nav vērtējusi kokskaidu tirgu un apgalvot – ir vai nav vienošanās – nevar. Tai pašā laikā Konkurences padome pašlaik veic šķeldas tirgus izpēti, eksperti pēta šķeldas cenu veidošanas mehānismu. Tikmēr Latvijas Kokrūpnieku federācijā ReTV atzīst, ka granulu tirgū pašreizējā cena nav ilgtspējīga, kā arī to, ka deficīts nedraud. “Gan elektrības, gāzes, gan granulu cenas šobrīd ir neilgtspējīgi augstas. Tās nav jaunais normālais. Ja nenotiks liels forsmažors, šīm cenām visām vajag kristies,” saka Latvijas Kokrūpnieku federācija izpilddirektors Kristaps Klauss.

Klauss skaidro, ka šajā sezonā Latvijas tirgū iesaistās dalībnieki, kas iepriekš visu saražoto produkciju tikai eksportēja. Daudzviet Eiropā granulu cena jau pārsniedz 800 eiro par tonnu, tāpēc arī katrs ražotājs nosaka savu cenu. Pašlaik cenas pie ražotājiem Latvijā jau pārsniedzot 500 eiro par tonnu. Tā aizvien turpina kāpt. “Ja agrāk malkas baļķi mēs pirkām starp 25 un 30 eiro kubikmetrā, tad šobrīd tas maksā 90 eiro kubikmetrā. Lai saražotu vienu tonnu granulu, ir nepieciešami 2,5 līdz 2,6 kubikmetri.”

Tikmēr valmierietis Klāvs novērojis vēl kādu interesantu tendenci - īpaši straujš cenu lēciens tirgū noticis mirklī, kad valsts paziņoja par atbalstu mājsaimniecībām gaidāmajā apkures sezonā.  


#SIF_NVZ2022