Kolekcionārs sakrājis 1000 Latvijā radītas saktas un rotas

Limbažu galvenajā bibliotēkā līdz 30.decembrim, atzīmējot Latvijas valsts svētkus, apskatāma Normunda Beržinska saktu privātkolekcijas izstāde “Latvija dārgumi”. Izstāde ir gandrīz deviņus gadus ilgs darbs, kurā aplūkojamas rotas, kas izgatavotas laika posmā no 17. līdz 21. gadsimtam.

 “Cienīt, krāt un rūpēties par mūsu senču radītajām kultūras vērtībām, lolot tās un lepoties.” Šādu moto piekopj kolekcionārs Normunds Beržinskis, kura īpašumā atrodas teju 1000 dažādas kopš 17. gs. Latvijā radītas saktas un rotas.

Sapratis, ka vēlas saktu krājumu parādīt cilvēkiem, Normunds sācis ar nelielu izstādi Rīgas centrālajā bibliotēkā 2016. gadā, kurai sekoja dāvana Latvijas simtgadei - izveidoti pirmie 50 stendi, kas vēl šodien turpina ceļot pa visu Latviju. Normunds atklāj, ka šāds ceļojums pa pilsētām arī bija plānots, jo: “Man mājās tik daudz vietas nav, lai uzglabātu visus stendus, tad jāpērk ir muiža, bet es neesmu no tā saraksta, kas ir oligarhi, tā kā ceru, ka tie atradīs savu vietu, kur varēs pilnvērtīgi dzīvot".

Izstādes stendu noformējums ir paša kolekcionāra roku darbs - pats ir gan rakstījis, gan zīmējis. Iesākumā aprakstījis pašas saktas, bet, kad saktu krājums kļuvis lielāks, secinājis, ka pats savos vārdos atkārtojas. Tā nonācis pie domas, ka ir jāstāsta stāsti, kas saistīti ar seno latviešu rotu.

Darbs pie izstādes materiāliem parasti notiek rudenī vai ziemā, kad ārā ir tumšs un gribas pavadīt laiku mājās. Kā pats saka - pirms nebija pievērsies saktu kolekcionēšanai, nemaz neapjauta, cik plaša, bagāta un krāšņa ir šo rotu vēsture. “Es zināju, ka meitenēm patīk greznoties, ka tas ir skaistums un puišiem, paldies Dievam, patīk dāvināt tās rotas, bet nu, ka ir tāda izpausme, ar visu savu pieredzi es to nebiju iedomājies. Pateicoties šim, es ļoti bieži dzirdu, ka cilvēki atnāk pēc izstādes un saka, ka viņu īpašumā ir kāda no redzētajām saktām, tad man paliek liela cerība, ka viņš to saktiņu neizmetīs”, tā Normunds.

Saktas izstādes apmeklētājus pārsteidz ar savu nebeidzamo dažādību. To apstiprina arī Limbažu galvenās bibliotēkas darbinieki, kas katru reizi vēro apmeklētāju izbrīnu par skaistajām un maģiskajām rotām, Latvijas vēsturi un bagātajiem stāstiem.

Nobeigumā Normunds atzīst, ka ne reizi vien nācies pacīnīties par saktām arī ar citiem kolekcionāriem, jo to krāšņums ir neaprakstāms. Tāpēc viņš cer, ka ar šo izstādi iedvesmos arī citus kolekcionārus parādīt šo seno latviešu rotu.

Foto: Momenti.lv