Komisija aicinās Saeimu izslēgt Grevcovu no sešām Saeimas sēdēm par deputāta ētikas pārkāpumiem

Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija šodien nolēma izslēgt deputāti Gloriju Grevcovu (Stabilitātei) no dalības nākamajās sešās parlamenta sēdēs par deputātu Ētikas kodeksa pārkāpumu.

Gala lēmums šajā jautājumā būs jāpieņem Saeimā.

Komisija lēmumu pieņēma, izskatot deputāta Edvīna Šnores (NA) iesniegumu par iespējamu deputātu Ētikas kodeksa pārkāpumu deputātes izteikumos par Latvijas okupāciju.

Komisijas ieskatā Grevcova pārkāpusi Saeimas deputātu ētikas kodeksa 4. un 7.pantu.

Šie punkti nosaka, ka deputāts godprātīgi ievēro Saeimas deputāta svinīgajā solījumā pausto apņemšanos. Tāpat deputāts publiskos izteikumos izvairās no vārdiem, žestiem un citādas rīcības, kas var būt aizskaroša, kā arī nelieto apvainojošus vai ar Saeimas cieņu nesavienojamus izteicienus; deputāts balstās uz faktiem, to godīgu interpretāciju un argumentāciju.

Grevcova komisijā uzsvēra, ka nav pārkāpusi deputāta Ētikas kodeksa ceturto pantu, jo nekad neesot apšaubījusi Latvijas suverenitāti, kā arī deputāte iestājas tikai par latviešu valodu kā vienīgo valodu. 

Savukārt Okupācijas muzeja vadītāja Solvita Vība aicināja deputātus vērtēt konkrētus Grevcovas izteikumus. Viņa norādīja, ka muzeja ekspozīcijā ir atsauces uz Latvijas Satversmi, un deputātes izteikumi to apšaubot. Tāpat Grevcovas izteikumi ir aizskaroši okupācijas upuriem.

Deputāte Agnese Krasta (JV) uzsvēra, ka nav vajadzība pēc diskusijas par vēstures faktiem vai Okupācijas muzeja lomu. Patlaban deputātu pienākums ir paust skaidru nostāju, ka šādi izteikumi nav pieņemami.

Leila Rasima (P) sacīja, ka šādi izteikumi nav izteikti nejauši, bet gan tā bija apzināta rīcība. Viņa vērsa uzmanību uz to, ka sākotnējais video par Okupācijas muzeju tika ierakstīts krievu valodā, bet ''atvainošanās'' video latviski. Deputāte pauda uzskatu, ka Grevcovai būtu jānoliek savs Saeimas mandāts, jo apšaubot valsts okupāciju, tiek apšaubīta Satversme. 

Irma Kalniņa (JV) komisijā akcentēja, ka Saeimas deputāts nav privātpersona. Deputātei esot kauns par Grevcovas izteikumiem.

Arī Gunārs Kūtris (ZZS) pauda, ka ar izteikumiem jābūt uzmanīgam, jo esot Saeimas deputātam, tā ir cita atbildība. 

Jau vēstīts, ka Grevcovas "TikTok" kontā tika ievietots un vēlāk izdzēsts video vēstījums krievu valodā, kurā deputāte klāstīja, ka atnākusi uz "tā saucamo Okupācijas muzeju". Grevcova video apgalvoja, ka muzejā "nesakrīt fakti" un ka gids stāstot "paralēlo, izdomāto vēsturi".

"Kas tas par muzeju un tieši kāpēc, kādu mērķu labad tas ir radīts? (..) Apskatījām visus eksponātus, un sapratām - re, kā mūs muļķo, kā mūs muļķo," video tika paudusi partijas "Stabilitātei" deputāte, kura muzejā redzamo dēvē par "īstu propagandu".

Vēlāk jau citā video deputāte centusies skaidrot savus izteikumus, paužot, ka Latvijas "okupācijas fakts netiek noliegts, jo šāds periods diemžēl mūsu valsts vēsturē ir bijis".

Valsts drošības dienests saistībā ar Grevcovas publiskajiem izteikumiem Latvijas Okupācijas muzeja apmeklējuma laikā sācis kriminālprocesu par PSRS un nacistiskās Vācijas īstenotās Latvijas okupācijas iespējamu rupju noniecināšanu.


Foto: Zane Bitere/LETA