“Komunisms XX = RašiZms XXI”. Vēsture atkārtojas

Komunisms 20. gadsimtā ir rašisms 21. gadsimtā – ar vēstījumu, ka vēsture atkārtojas, aizvadītajās dienās daudzviet Eiropā pilsētvidē izlikti Ukrainas Valsts arhīva veidoti informatīvie plakāti. Tie stāsta par ukraiņu tautas ciešanām un upuriem staļinisma laikā un arī mūsdienās. Latvijā šī izstāde apskatām ne tikai galvaspilsētā, bet arī reģionos. 

Šādi lielformātu plakāti skatāmi arī Valmierā. Pilsētas centrā tie izvietoti ar nolūku – lai pēc iespējas vairāk cilvēku ikdienas gaitās apstātos un aizdomātos par vairāk nekā desmit ukraiņu, kuri ir cietuši no komunisma un rašisma, atspoguļotajiem stāstiem. 

Valmieras muzeja direktore Iveta Blūma stāsta: “Tās pašas metodes, tie paši paņēmieni, tā pati slēptā politika, bet principā vardarbīgs karš, iznīcinot valodu, kultūru, tautu un visu valsti. Šie stāsti visi ir vienlīdz skaudri, vienlīdz sāpīgi – vai tas ir stāsts par vienkāršu lauksaimnieku, par skolas direktori vai par pilsētas mēru, kuram ir uzlikts galvā maiss. vairākas dienas viņš ir vadāts rinķī, tā arī nezinot, vai viņu apmainīs pret Krievijas kara gūstekņiem.”

Šis fotodokomentālais stāsts izvietos arī Ukrainas galvaspilsētas Kijivas vecpilsētas centrā. Valmieras muzejā uzskata, ka šādā ceļojošai izstādei ir simboliska nozīme, proti – cilvēkus vieno kopīga doma – kaut tas ātrāk beigtos.