Kontrolē sejas masku nēsāšanu publiskās vietās

Spēkā stājušies noteikumi, kas paredz, ka par sejas masku nelietošanu publiskās vietās var piemērot naudas sodu līdz 50 eiro. Lai uzraudzītu, kā noteikumi tiek ievēroti, vairākās vietās Latvijā notika policijas reidi.

Kuldīga bija viena no pilsētām, kur lokāli stingrāki ierobežojumi pieņemti jau oktobrī, tāpēc, šķiet, ka cilvēki jau pieraduši pie nosacījumiem un dienā, kad spēkā stājas jaunie noteikumi, par kuru neievērošanu draud naudas sods, apsekotajos četros lielveikalos netika sastapts neviens apmeklētājs, kurš nevalkātu sejas masku.

Aptaujātie veikala apmeklētāji “nedumpojas” pret jaunajiem noteikumiem, bet saprātīgi spriež par to, ka ar šo rīcību pasargā savus tuvos, lai gan uzskata, ka maskas valkāšana apgrūtina elpošanu. Kāds piemetina, ka tā kā inficēto skaits nemitīgi paaugstinās, tad masku valkāšana publiskās vietās, iespējams, nav nesaprātīgs lēmums.

Tikmēr Kuldīgas novada pašvaldības policijā atzīst, ka apsekošanas mērķis nav sodīt, reidu laikā policistiem ir līdzi maskas, kuras tiek dalītas riska grupā esošiem cilvēkiem. Reidu mērķis ir akcentēt situācijas nopietnību un veicināt kopēju sadarbību. Pašlaik ar tiem cilvēkiem, kuri pārkāpj valstī noteiktos noteikumus, likuma neievērošana tiek pārrunāta, tomēr atkārtota noteikumu neievērošana liks rīkoties stingrāk .

Kuldīgas novada pašvaldības policijas priekšnieks Kaspars Šabāns stāsta arī par jaunumiem, kuri jāņem vērā policijas darbiniekiem, dodoties apgaitā, piemēram, ejot veikalos uz pārbaudi, vienmēr jābūt ieslēgtai krūšu kamerai, lai strīda gadījumā būtu vieglāk pieņemt lēmumu.

Arī Skrundā pašvaldības policijas reidā netika izteikti daudz aizrādījumi par masku nelietošanu. Vecākais inspektors Andis Doniņš atzina, ka lielākoties saņemot sūdzības par distances neievērošanu, savukārt pārdevēji informēti, ka konfliktu situācijās ar klientiem var vērsties pēc palīdzības pie pašvaldības policijas. Likums nosaka, ka policista loma nu jāuzņemas arī uzņēmējiem, kuriem jāuzrauga masku valkāšana viņu telpās. Paši uzņēmēji gan par šo jauno “lomu” nav priecīgi, jo tā šajā grūtajā laikā tikai vairo spriedzi.