Kopmītnēs vairs nevarēs dzīvot studenti bez Covid-19 sertifikāta

Augstākās izglītības iestādes sāk īstenot valdības izstrādātos noteikumus ārkārtējās situācijas laikā - studenti, kuri nav vakcinējušies pret Covid-19 un bez negatīva testa, nevar piedalīties klātienes mācībās. Tas attiecas arī par dzīvošanu dienesta viesnīcā. Dažas augstskolas jau lauzušas līgumus ar studentiem, kuriem nav sadarbspējīgs Covid-19 sertifikāts.

Jau kopš septembra sākuma, kad arī augstākās izglītības iestādēs daļa studiju procesa tiek organizēta attālināti, studentu kopmītnes ir mazāk apdzīvotas. Nu tajās valdīs vēl lielāks klusums, jo daudziem studentiem, kuri nav vakcinējušies, nākas tās atstāt. “Šobrīd no Latvijas Universitātes piecām dienesta viesnīcām ir izbraukuši aptuveni 30 īrnieki, kuriem nav bijis vakcinācijas vai Covid-19 pārslimošanas sertifikāta. Latvijas studenti būs apmēram 20, ārvalstnieki ir vairāk kā desmit šobrīd,” saka Daiga Štelmahere, Latvijas Universitātes Infrastruktūras departamenta nodaļas vadītāja vietniece.

“Ir desmit studējošie, kuri šobrīd izrakstās. Jaunieši sapratuši, ka viņi nevar klātienes studijās būt , līdz ar to - viņiem nav jēgas pat kopmītnēs dzīvot,” atzīst Lana Janmere, Latvijas Lauksaimniecības universitātes Komunikācijas daļas vadītāja.

 “Redzam, ka studenti, kuri nav vakcinēti un to nedarīs, uz laiku pamet viesnīcu, viņi lielākoties dodas uz savām dzīves vietām, lai mācītos attālināti. Ja nepieciešams, piedāvājam atsevišķi nodalītu vienu istabiņu (dzīvoklis ar atsevišķu ieeju, labierīcībām un virtuvi) uz noteiktu laiku, kamēr students atrod jaunu mājvietu, bet nav mums prasīts par šādu iespēju,” saka Ineta Pāvila, Liepājas Universitātes dienesta viesnīcas pārstāve.

Vidzemes Augstskolā savukārt stāsta - nav precīzi zināms, cik daudz studentu, tāpēc, ka nav vakcinējušies pret Covid-19, pametuši kopmītnes.  “Studentiem pašiem vienmēr ir savs redzējums uz tām lietām, un mēs neesam precizējuši, bet to, ka Vidzemes Augstskolas kopmītnēs šobrīd nedzīvo vairs studenti, kuri nav vakcinējušies, to gan es varu apliecināt,” saka Iveta Grīnberga, Vidzemes Augstskolas saimniecības pārvaldniece.

Tikmēr Daugavpils Universitātē jau sākotnēji tiem studentiem, kuri bija uzsākuši vakcinācijas kursu, kopmītnēs tika piedāvāts atsevišķs stāvs. Tagad visi, kuri uzturas kopmītnēs, ir vakcinēti. Arī Rīgas Tehniskā universitāte radusi līdzīgu risinājumu. “Mēs esam atraduši īpašu veidu, kā viņiem palīdzēt, proti, ar pārbaudes epidemioloģiskajiem drošības noteikumiem vai epidemioloģisko drošības protokolu, meklējot dažādas ģeogrāfiskas izvietošanas, viņiem pēc iespējas būtu maza saskarsme ar citiem studējošajiem, līdz brīdim, kad viņiem pabeigsies šis vakcinācijas kurss,” skaidro Juris Iljins, Rīgas Tehniskās universitātes administratīvais direktors.

Augstskolās vēl arī piebilst, ka daļa studentu nogaidījuši līdz pēdējam brīdim, paredzot, ka prasības kļūs stingrākas, ir uzsākuši vakcināciju pret Covid-19.


Foto: LLU