Korgiji ir elfu zirdziņi. Fotoakcija Ukrainas suņu audzētavas atbalstam

Limbažniece Marenda Zapoļska šovasar tika pie ļoti īpaša ģimenes locekļa - Velsas korgija šķirnes meitenes Fortūnas. Marenda ir vācu aitu šķirnes suņu audzētavas saimniece, tomēr korgiji ir sens viņas sapnis. Marenda zina stāstīt leģendu par korgiju izcelšanos. “Korgiji ir elfu zirdziņi. Tā kā elfi ir maziņi, bet viņiem ir ļoti paticis ceļot, tad viņi ir paņēmuši korgijus par saviem zirdziņiem. Jājuši, turoties aiz viņu lielajām ausīm. Un cilvēki laikam kaut ko labi ir elfiem izdarījuši, jo viņi nolēmuši uzdāvināt šos sunīšus arī cilvēkiem.” 

Fortūna ir īsts nemiera gars un mīļuma iemiesojums, un īpašs ir arī stāsts par to, kā viņa nokļuva Limbažos. Sunīte ir dzimusi Ukrainas audzētavā “Amadeus Burg”, kas pieder Marendas draugiem. Sākoties karam, arī audzētavai sākās sarežģīti laiki, tāpēc limbažniece saprata, ka šis ir īstais laiks iegādāties vienu no kucēniem, tādējādi atbalstot savus draugus. Audzētava uz laiku bija pārcēlusies uz Poliju, uz turieni arī Marenda brauca pakaļ Fortūnai. “Audzētavai bija 60 suņi. Starp viņiem arī divi kucēnu metieni: korgiju un vācu aitu suņu. Fortūniņai laikam uz to brīdi bija mēnesītis, kad viņi brauca ārā. Viņi brauca ārā nedēļu līdz Ļvivai, kur pārlaida dažas dienas. Viņi nevarēja arī izvest visus tos dzīvniekus uzreiz. Poļu draugi brauca ar busu pakaļ, pa daļām veda laukā. Tas bija diezgan traki, jo tie šuņi visi bija salikti pa būriem, pa boksiem. Kopā ar sunīšiem brauca gan kaķi, gan lielais papagailis. Pa ceļam viens kaķītis nomira. Polijā nomira trīs sunīši,” draugu pieredzēto atstāsta Marenda.

Rudenī audzētava atgriezās mājās, tomēr situācija Ukrainā joprojām ir ļoti sarežģīta, dzīves apstākļi neapskaužami, tāpēc domājot, kā vēl draugiem palīdzēt, limbažniekiem radās ideja par labdarības akciju. Te jāpiebilst, ka Marenda ir pieredzējusi vācu aitu suņu fotogrāfe. “Tad, kad sākām braukt uz izstādēm, tad, protams, ka katrs grib palielīties ar savu suņu panākumiem. Vācu aitu suņiem ir ļoti svarīga statistika par viņiem, kas krājas gadiem. To mēs daudz skatamies arī pēc fotogrāfijām. Piemēram, kucēnu bildes, kas audzētājam ir tāda kā piedeva pie vaislas darba. Var salīdzināt, kādi ir bijuši kucēni iepriekšējos metienos. Tāpat, ja gribi atrast labus saimniekus kucēnam, ir jābūt labām bildēm. Tā es sāku fotografēt - lēnām pamazām.” 

Tā nu Marenda lika lietā savas fotografēšanas prasmes un kopā ar domubiedriem rīkoja akciju, piedāvājot ikvienam suņu saimniekam tikt pie skaistām bildēm, savukārt par fotosesiju samaksātā nauda bija cilvēku ziedojums “Amadeus Burg” atbalstam. Akcija norisinājās divu nedēļu nogalēs Limbažos, suņu treniņu laukumā, un atsaucība tai bija liela. Limbažniece Laura Sproģe, kas fotografēties bija atnākusi kopā ar savu suņu meiteni Rogu, stāsta, ka par šo iniciatīvu uzzinājusi no mammas. “Man ideja likās tiešām ļoti forša! Paņēmām arī drauga suni līdzi un atnācām sataisīt smukas bildītes. Pie viena arī izkustējamies, tā kā super. Kad es dzirdēju par šīs akcijas mērķi, silti ap sirsniņu palika. Nevarējām neatnākt.” 

Suņu treniņu laukuma saimniece, kinoloģe Inga Zemīte teic, ka ukraiņu audzētavas saimniekus labi pazīst, regulāri sazinās, tāpēc zina, cik grūti viņiem šobrīd klājas. “Prieks par to, ka ir tik liela atsaucība. Iepriekšējā nedēļas nogalē bija vēl vairāk cilvēku, bet arī šoreiz ir daudz. Prieks, ka piedalās gan limbažnieki, gan brauc arī no citurienes. Necerēti daudz.” Arī limbažnieces Lienes Zariņas vācu aitu šķirnes suņu meitene Arūna arī ir saistīta ar “Amadeus Burg” audzētavu. “Viņas senči ir “Amadeus Burg” sunīši. Viņas mammīte šobrīd dzīvo Latvijā, bet viņa nāk no šīs audzētavas un ir atbraukusi pirms dažiem gadiem no Ukrainas. Šie audzētāji, kuriem mēs palīdzam, ir vieni no labākajiem, spēcīgākajiem vācu aitu suņu un korgiju audzētājiem Ukrainā. 30 gadus tas ir bijis viņu sirds darbs, viņi ir visus šos gadus palīdzējuši citiem, un šobrīd centīsimies palīdzēt viņiem.” Liene ir viena no šīs akcijas rīkotājām un viņa atzīst, ka abās tās norises dienās suņu treniņu laukumā valdījusi ļoti sirsnīga atmosfēra. “Ceram, ka varēsim atbalstīt ar nepieciešamākajām lietām, kas šobrīd jau viņiem ir eksistenciālas dabas jautājums. Mums apkārt tiešām ir daudz labu cilvēku, labu draugu, mēs visi esam sadevušies rokās un sūtīsim sveicienu mūsu draugiem uz Ukrainu.”

Marenda Zapoļska stāsta, ka galvenais pirkums, ko plānots veikt par ziedoto naudu, ir ģenerators, kas noderēs ne tikai audzētavai, bet arī apkārtnes iedzīvotājiem. “Pie viņiem pēc palīdzības nāk arī citi tur dzīvojošie cilvēki - uzlādēt telefonus, citas ierīces. Pēc ūdens nāk, tā kā tur ir izveidojies tāds kā palīdzības centrs.” Akciju atbalstījuši arī cilvēki, kuriem savu četrkājaino draugu nav, tāpat ziedojot naudu un citas noderīgas lietas. Arī viņi tikuši pie bildēm. “Daudzi ziedoja krietni vairāk par tiem 25 eiro. Patiesībā mēs pat necerējām tik lielu summu savākt. Vēl ir uz konta pārskaitījuši naudu.” 

Kopumā šajā akcijā saziedoti 1826 eiro, tāpat uz Ukrainu varēs ceļot cilvēku atvestās sveces, baterijas, poverbankas, atstarojošās vestes cilvēkiem un suņiem, dzīvnieku barība, medikamenti, silts apģērbs, jau nopirkts akumulators. Tik raiti gan neveicas ar ģeneratora iegādi, jo tas šobrīd ir diezgan liels deficīts ne tikai Latvijā, bet arī citās Eiropas valstīs.