Korupcijas skandāla dēļ Preiļu novada domē līdzšinējo priekšsēdētāju Marutu Plivdu atstāj opozīcijā

Pagājusi nepilna nedēļa kopš pašvaldību vēlēšanām, tagad sācies darbs pie koalīciju veidošanām. Jau sākas domstarpības. Tā, piemēram, Preiļu novadā, kas šī gada pašvaldību vēlēšanās izcēlies ar lielāko balsstiesīgo aktivitāti valstī, opozīcijā atstāta vēlētāju uzvarētāja, līdzšinējā domes priekšsēdētāja Maruta Plivda. Viņai par sliktu nācis korupcijas skandāls un arī viņas vadības stils.

Nepārliecinošu, tomēr uzvaru Preiļu novadā guvusi Latgales partija, kas mēra amatā virza līdzšinējo domes priekšsēdētāju Marutu Plivdu. Līdzvērtīgu deputātu skaitu ieguvuši vēl divu sarakstu pārstāvji. Šie politiķi nolēmuši nostāties pret Plivdu. Viens no iemesliem ir viņas iespējamā saistība ar dokumentu viltošanu, ko izmeklēja KNAB un ko rudenī vērtēs tiesa. Preiļu novada domes priekšsēdētāja kandidāts (“Apvienība iedzīvotāji”, “Latvijas Reģionu apvienība”, Jaunā konservatīvā partija) Ārijs Vucāns uzsver: “Vienīgās personas, ar ko mēs neesam gatavi sadarboties, ir cilvēki, kuri šobrīd ir iesaistīti kriminālprocesos.”

Apvērsums Preiļu novada domē briedis jau gadiem. To ReTV Ziņām atzīst arī pati Maruta Plivda. “Tā cīņa ir notikusi jau divus gadus,par šo vietu. Tas ir tāds opozīcijas skarba darba rezultāts.”

“Šāda pozīcija un šāda vairāku partiju apvienošanās koalīcijā nevar balstīties uz kaut kādu vienu epizodi. Šeit iet runa par vadības politiku Preiļu novadā vairāku gadu garumā. Ir lielas šaubas par dažādu projektu efektivitāti, par vadības konkurēt spēju, par vadības spēju rīkoties atbildīgi gan fiskālā, gan cilvēkresursu ziņā,” pauž Ārijs Vucāns.

Runa ir par neuzcelto rekreācijas centru jeb baseinu, miljonu vērtajiem ieguldījumiem Preiļu pils remontdarbos. Iedzīvotāji sūdzējušies arī par pašvaldības kapitālsabiedrības “Preiļu saimnieks” darbu - netīru ūdeni. Plivdu gāzušai opozīcijai šķiet, ka tagad viss ir sakārtots, domājot par domes sastāvu. “Pēc vēlēšanām sākām intensīvas sarunas ar citu sarakstu līderiem un dalībniekiem. Šis process gāja trīs dienu garumā. Tad pakāpeniski nonācām līdzatbildības jomu sadalei, un šobrīd tas ir rezultējies mūsu koalīcijā no deviņiem cilvēkiem,” saka Ārijs Vucāns.

Tikmēr Plivda saka, ka cīņa vēl nav galā, kas vismaz teorētiski liek domāt, ka aizkulišu politiskās sarunas turpināsies. “Vēl nav sēde bijusi. Parādīs pirmais jūlijs. Vēl ir divas nedēļas laika.”

Maruta Plivda Preiļu novada domi vada kopš 2014. gada. Jaunajām pašvaldībām jāsāk strādāt līdz ar 1. jūliju, kad arī gaidāmas pirmās domes sēdes un kad jāievēl jaunos pašvaldību vadītājus. Jāatzīmē, ka Maruta Plivda Latgales reģionā bija viena no retajām priekšsēdētājām sievietēm.